• ورود
 • هیچ محصولی در سبد خرید نیست.

تحلیل سوات یا SWOT چیست؟ تحلیل SWOT به چه صورتی انجام میگردد؟

مدت زمان تخمینی برای مطالعه این مقاله ۸ دقیقه می باشد.

 

آنالیز سوات یا تحلیل SWOT مخفف چهار کلمه قوت ها (Strength)، ضعف ها (Weakness)، فرصت ها (Opportunity) و تهدید ها (Threat) است که برای اولین بار در سال ۱۹۵۰ توسط دو دانش آموخته ی دانشگاه هاروارد مطرح شد. این آنالیز یک جدول چهارخانه به شکل زیر است که در هر خانه آن یکی از موارد یاد شده لیست میشوند اصطلاحاً به آن جدول SWOT  یا ماتریس SWOT می گویند.

 

تحلیل swot | آنالیز سوات | آنالیز swot

اما جدول SWOT به چه دردی میخورد؟

 

کاربرد آنالیز سوات (تحلیل SWOT) چیست؟

تحلیل SWOT (آنالیز سوات) را می توان برای سنجش عملکرد فرد یا سازمان به کار برد. البته کاربرد تحلیل SWOT (آنالیز سوات) زمانی است که اهدافی در زندگی فردی، در کسب و کار، تحصیل و یا سایر جنبه های زندگی یک فرد یا یک سازمان تعیین شده باشند. به بیان دیگر، آنالیز SWOT (تحلیل سوات) ابزاری است تا با استفاده از آن میزان دستیابی به اهداف، مورد بررسی قرار گیرند و برای ادامه ی مسیر تدابیر مناسب اتخاذ گردند. اما چگونه؟

 

نحوه استفاده از تحلیل SWOT (آنالیز سوات) | راهنمای گام به گام

ابتدا اهداف خود را تک به تک بنویسید. سپس کارهایی را که در این مدت برای رسیدن به اهدافتان انجام داده اید در نظر بگیرید. اکنون باید جدولی مانند جدول فوق رسم کنید و خانه های آن را پر کنید. بعنوان مثال فرض کنید در اهدافتان تعیین کرده اید تا پایان سال ۵ کتاب بخوانید. اکنون پس از گذشت یک ماه از هدفگذاری خود، می خواهید تحلیل SWOT (آنالیز سوات) را انجام دهید. در مسیر این هدفتان چه قوتهایی داشتید؟ به عنوان مثال یکی از قوت ها میتواند این باشد که سرعت مطالعه ی بالایی دارید. اما ضعف های شما چه هستند؟ یکی از ضعف هایتان میتواند این باشد که شما تمرکز پایینی دارید و دغدغه های فکری هنگام مطالعه، تمرکز شما را مختل می کنند و در عرض یک ساعت، بیشتر از دو صفحه مطالعه ندارید. حال تهدید های شما چیست؟ یکی از تهدید ها این است که شما فرد پرمشغله ای هستید و احتمال زیاد فرصت نمی کنید ۵ کتاب را تا پایان سال به اتمام برسانید. و نهایتاً فرصت ها؟ یکی از فرصت ها این است که امروزه کتاب های صوتی به وفور در یافت می شوند.

ماتریس تحلیل swot | ماتریس آنالیز سوات | ماتریس آنالیز swot

اما این اطلاعات چه کمکی می تواند بکند؟

 

بهره وری از جدول SWOT (ماتریس SWOT)

در هنگام استفاده از ماتریس جدول SWOT (ماتریس SWOT) شما باید سعی کنید به این سوالات پاسخ گویید:

 • چگونه می‌توان با بهره‌گیری از نقاط قوت حداکثر بهره‌ را از فرصتها برد؟
 • چگونه با استفاده از نقاط قوت می‌توان اثر تهدیدات را حذف کرد یا کاهش داد؟
 • چگونه باید با بهره‌گیری از فرصتها، نقطه ضعف ها را تبدیل به نقاط قوت کرد یا از شدت نقاط ضعف کاست؟
 • چگونه باید با کاهش دادن نقاط ضعف تاثیر تهدیدات را کاهش داد یا تاثیرشان را حذف نمود؟

بطور کلی قانون این است: باید سعی کنید تا ضعف هایتان را به قوت و تهدید هایتان را به فرصت تبدیل کنید. به عنوان مثال در موضوع کتاب خوانی که در بالا مطرح شد، ضعف عدم تمرکز را می توانید با انجام بعضی تمرین ها کمتر کنید یا با همراه داشتن یک کاغذ یادداشت در کنارتان و یادداشت کردن افکار متفرقه، بلافاصله بعد از اینکه تمرکز شما را مختل کردند، از این معضل رها شوید. یا به عنوان مثال وقتی فرصتِ کم، تهدید برای شماست و نیز در فرصت ها زمان زیادی در تاکسی و مترو میگذرانید می توانید با استفاده از کتاب صوتی تهدید ها را به فرصت تبدیل کنید. بدین ترتیب با انجام تحلیل SWOT (آنالیز سوات) بطور دوره ای، علاوه بر اینکه درمی یابید در کجای مسیر قرار دارید متوجه موانع یا مخل های رسیدن به اهداف می شوید و در صدد رفع آن ها بر می آیید.

تحلیل SWOT (آنالیز سوات) در ارتقا فردی

آنالیز SWOT (آنالیز سوات) یکی از ابزارهای بسیار کاربردی در ارتقا فردی و مدیریت اهداف فردی است. به عنوان یک تجربه شخصی، تا چندی پیش، قبل از اینکه با آنالیز SWOT (آنالیز سوات) آشنا شوم، هر ساله دفترچه ی اهدافی تهیه می کردم و در پایان سال با اینکه احساس موفقیت داشتم اما وقتی نگاهی به آن دفترچه می انداختم متوجه میشدم که علیرغم دستاورد های قابل ملاحظه ای که در آن سال داشتم، اما از اهدافم فاصله گرفته ام. تحلیل SWOT (آنالیز سوات)  موجب میشود تا بطور مستمر تحلیلی از موقعیت مکانی خود در مسیر رسیدن به اهداف داشته باشیم. پیشنهاد ما این است که هر ماه یا هر دو ماه یک بار این آنالیز را انجام دهید.

آنالیز SWOT (آنالیز سوات) در کسب و کار | سازمان

گام اول در مراحل برنامه ریزی استراتژیک هر کسب و کار یا سازمانی، تعیین رسالت، اهداف و ماموریتهای آن سازمان یا کسب و کار است و پس از آن می‌توان از طریق تحلیل SWOT و با تشکیل جدول SWOT (ماتریس SWOT) که یکی از ابزارهای تدوین استراتژی است، بگونه ای استراتژی سازمان را طراحی کرد که متناسب با محیط آن باشد. با استفاده از این تحلیل این امکان حاصل می‌شود که اولاً به تجزیه تحلیل محیط‌های داخلی و خارجی پرداخته و ثانیاً تصمیمات استراتژیکی اتخاذ نمود که قوت های کسب و کار را با فرصتهای محیطی متوازن سازد.

منون خواهیم بود اگر سوالات و نظرات خود را در بخش دیدگاه ها (پایین صفحه) با ما در میان بگذارید.

 

نویسنده:  پویا معتمدی

اردیبهشت ۱۵, ۱۳۹۹

۲ پاسخ به "تحلیل سوات یا SWOT چیست؟ تحلیل SWOT به چه صورتی انجام میگردد؟"

 1. سلام
  ممنون از جواب و تحلیل جامع شما
  مثلاً برای تهیه خودرو، چگونه از این جدول استفاده کنم؟

  • سلام ممنون از پاسختون. برای تمرین شما نقاط قوت، ضعف، تهدید ها و فرصت هاتون رو زیر همین نظر ارسال کنین تا پشتیبان های ما بیشتر کمکتون کنن

ارسال یک پیام

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

کلیه حقوق این سایت برای آکادمی ارتقا محفوظ است.