• ورود
  • هیچ محصولی در سبد خرید نیست.

نشانه های کمال گرایی

مدت زمان تخمینی برای مطالعه این مقاله ی تخصصی از سری درمان بر کمال گرایی، ۷ دقیقه می باشد.

 

نشانه های کمال گرایی | هرچند در مقاله «آیا من فرد کمال طلبی هستم؟» راجع به ویژگی های افراد کمال گرا صحبت کردیم و نوشتن این مقاله، خود نوعی از کمالطلبی محسوب می شود، اما با توجه به بازخوردهایی که از افراد مختلف دریافت شد، نیاز به نگارش یک مقاله که به طور اختصاصی به نشانه های کمال گرایی (نشانه های کمال طلبی منفی) بپردازد، احساس گردید. لذا، اگر شما از وجود عارضه ی کمال طلبی، مطمئن هستید، نیازی ندارد این مقاله را دنبال کنید. اما اگر به هر دلیلی هنوز مطمئن نشده اید که فرد کمالطلبی هستید، شما را به خواندن ادامه مقاله «نشانه های کمالطلبی» دعوت می کنم. باهم در ارتقا باشیم…

نکته: به یاد داشته باشید که قبل از خواندن این مقاله، حتماً مقاله ی غلبه بر کمال گرایی | آغاز راه را مطالعه کرده باشید!

عدم رضایت، اولین نشانه کمال گرایی!

همه افراد کمالطلب، همواره یک حس نارضایتی را با خود به یدک می کشند! بسته به میزان کمال گرایی شان، این عدم رضایت نیز میتواند کم یا شدید باشد. شاید تعجب کنید در مواردی که افراد، کمالطلبی بسیار بالایی دارند، حتی به خودکشی نیز فکر می کنند!

نارضایتی افراد کمالطلب به این دلیل است که استاندارد های بالایی را برای خود در نظر گرفته اند بطوری که هیچ گاه، نه خود و نه دیگران، نمی توانند به این استانداردهای سختگیرانه برسند! و البته جالب این جاست، زمانی هم که به چنین استانداردهایی برسند، احساس می کنند که استانداردهایشان چندان هم بالا نبوده است و همچنان رضایت چندانی از عملکرد خود ندارند!

ترس از نتیجه، دومین نشانه کمال گرایی!

افراد کمال طلب، هرگاه قصد شروع انجام کاری را دارند، همواره به بهترین نتیجه فکر می کنند! حتی ذره ای به اینکه، نتیجه، تفاوتی با بهترینِ ممکن داشته باشد، توجه ندارند! تعریف بهترین هم در نظر آنها بسیار بالاتر از چیزی قرار دارد که استاندارد افراد معمولی است! همین امر باعث می شود، یا کاری را شروع نکنند، یا اگر شروع کردند هیچ گاه از انجام آن کار لذت نبرند! زیرا همیشه این نگرانی را دارند که آیا کاری که مشغول انجام آن هستم، به بهترینِ ممکن، منجر می شود یا نه؟ البته نا گفته نماند در بسیاری از موارد، زمانی که نیاز هست تا یک فرد کمال طلب، کاری را شروع کند، بسیار بیشتر از زمان مورد نیاز می باشد! زیرا آن ها زمان بسیاری را صرف آماده کردن ابزاری می کنند که اصلا برای انجام کار در حدِ خوب، ضرورتی ندارد اما چه کنند که کمتر از عالی، اصلا در ذهن یک کمال طلب نمی گنجد!

توجه بیش از حد به نظرات دیگران!

از دیگر نشانه های کمال طلبی منفی، توجه بیش از حد به نظر دیگران است. این توجه به دو صورت بروز پیدا می کند. اول اینکه افراد کمال طلب برای اینکه بتوانند بهترین را داشته باشند، قبل از شروع کار، یک تحقیق جامع انجام می دهند و از هر فرد وارد و ناواردی یک نظرسنجی به عمل می آورند! حال گذشته از اینکه این نظرسنجی، آن ها را سردرگم می کند، طبق چیزی که گفته شد، اگر آنها را از انجام کار منصرف نکند، زمان مورد نیاز تا شروع کار را به شدت افزایش می دهد!

در مورد دوم، افراد کمال طلب از آنجایی که نمی توانند به استانداردهایی  که برای خود تعریف کرده اند، دست یابند و اکثراً احساس رضایت از خود ندارند، مدام در پی این هستند تا تایید دیگران را دریافت کنند. تایید دیگران، مرحمی است که روی زخم نارضایتی از خودشان می گذراند! همین نشانه کمال طبی منفی، موجب می شود تا فرد در یک چرخه قرار بگیرد که بدلیل کمال طلبی خود دنبال دریافت تایید دیگران باشد و برای دریافت تایید دیگران، کارها را بطور کمال طلبانه انجام دهد تا او را تایید کنند!

توجه به جزئیات، از اصلی ترین نشانه های کمال طلبی منفی!

از دیگر نشانه های کمال گرایی، توجه بیش از حد به جزئیات است! جزئیاتی که تاثیر چندانی در نتیجه نهایی ندارند اما آنقدر برای افراد کمال طلب از درجه اهمیتی بالایی برخوردار هستند که تاخیر بسیاری را در انجام امور وارد می کنند! به عنوان مثال فرد کمال طلب اصرار فراوانی دارد تا کتاب هایش در یک تراز در کتابخانه قرار بگیرد! اصرار دارند خط اتوی لباسهایشان بُرنده تر از چاقو باشد! چیدمان لیوان ها در کابینت آشپزخانه نباید حتی یک میلی متر پس و پیش داشته باشد! البته کار به اینجا ختم نمی شود! افراد کمال طلب اغلب بدلیل همین جزئیات، کاری را شروع نمی کنند یا اگر شروع کردند، کامل به پایان نمی رسانند! بعید نیست اگر فرد کمال طلب، بخاطر سِت نبودن کیف و کفش با لباس های مدنظرش، به کلی از رفتن به یک میهمانی صرف نظر کند!

اگر فرد کمال گرایی هستید، احتمالا در خواندن این متن، بیشتر از محتوا به تعداد غلط های املایی و نگارشی توجه داشته اید! توجهتان به این است که چون در ابتدا نوشته شده که این مقاله در ۷ دقیقه تمام می شود، آیا سر ۷ دقیقه تمام شد یا نه؟ از این رو افراد کمال طلب خطایاب های بسیار ماهری هم هستند! در اکثر موارد بیشتر به خطاها توجه دارند تا به موارد بی نقص! این افراد چنان استانداردهای بالایی در ذهن خود برای هر امری تعریف می کنند که رسیدن به آن استاندارد ها بسیار دشوار است و از سوی دیگر، با کوچکترین تفاوتی که از این استانداردها رخ دهد، کل امر را شکست خورده یا غیر قابل قبول تلقی می کنند!

تفکر همه یا هیچ از بارزترین نشانه های کمال گرایی!

علم بهتر است یا ثروت؟ همه ی ما این موضوع انشا را از دوران مدرسه به یاد داریم! تفکر کمال طلب می گوید: یا علم یا ثروت! این است موضوع انشای یک جامعه ی کمال طلب! یا همه علم باشد و دیگر هیچ! و یا فقط ثروت باشد و دیگر هیچ! یا اگر بخواهم مثال دیگری از جامعه بزنم، فرد کمال طلب فقط به دنبال این است که از فردی خطایی سربزند و او را پست ترین آدم تلقی کند! این موضوع متاسفانه معضلی است که در جامعه ی ما همه گیر شده است! از درس تاریخ مدرسه به یاد ندارم حاکمی که بر ایران حکومت کرده و فرد معمولی و متوسطی بوده باشد! همه ی حاکمان یا خوب مطلق بوده اند و یا بد مطلق! مادرزن در جامعه ی ایرانی یا بسیار خوب است یا بدترین مادرزن دنیاست. عروس در جامعه ی ایرانی یا ماه است یا پَست ترین! کنکور یا باید دانشگاه صنعتی شریف قبول شویم یا پشت کنکور خواهیم ماند! امتحان یا باید بیست بگیریم یا کلاً سر امتحان نخواهیم رفت! یا باید همه ی افراد فامیل را در مهمانی دعوت کنیم یا اگر نتوانیم، کلا بی خیال مهمانی می شویم! باید در بازه ۲۰ تا ۳۰ سالگی ثروتمند شویم، اگر نشدیم، بهترین دوران زندگیمان را باخته ایم!

حال غافل از اینکه هیچ چیز در دنیا مطلق نیست! مگر می شود انسانی تمام خوبی های دنیا را داشته باشد؟ اگر از فردی خطایی سر زد، باید خوبی های او را از یاد برد؟ نباید او را بخشید؟ به خاطر یک آجر کج، کل دیوار را باید خراب کرد؟ بخاطر دو الی سه تست اشتباه در کنکور که رتبه را تا ۱۰۰۰ عدد جابجا می کند، باید یکسال درس خواندن را از یاد برد و گفت که هیچ تلاشی نکرده ام؟ بخاطر خوردن یک شیرینی که هوس کرده ایم، باید کل یک ماهی که رژیم گرفته بودیم را فراموش کنیم؟

خودسرزنش گری کشنده ترین نشانه ی کمال طلبی منفی!

هرچند در این مورد در بخش پیامد های کمال طلبی به طور مفصل صحبت خواهیم کرد اما بد نیست بدانید که از دیگر نشانه های کمالطلبی منفی این است که افراد کمال طلب هیچ گاه حاضر نیستند خودشان را بخاطر خطاهایی که کرده اند ببخشند! البته همانگونه که گفته شد، توجهِ صرف به خطاها -که از عادت های فرد کمال طلب هست- نیز در این امر نقش بسزایی دارد. اما این موضوع شاید بیشتر به این خاطر است که افراد کمال طلب دوست ندارند دیگران، کوچکترین نظر منفی ای نسبت به آن ها داشته باشند و از این روست که هر خطایی انجام می دهند، خود را به شدت مورد سرزنش قرار میدهند و به این سادگی ها حاضر نیستند خود را ببخشند! اگر در یک مصاحبه شغلی حضور داشته باشند و با یک رزومه ی بسیار قوی در آن جلسه حاضر شوند، کافیست مصاحبه گر از مهارتی بپرسد که چندان به آن نپرداخته اند و البته ضرورتی هم نداشته تا به آن بپردازند! اینجاست که بعد از اتمام جلسه تا مدت ها در پی سرزنش خود هستند که چرا زمان هایی که برای صرف ناهار اختصاص داده بودند را به یادگیری آن مهارت نپرداخته اند!

حال غافل از اینکه افراد موفق تقریباً بیشترین خطاها را در زندگی خود انجام داده اند. البته خطاهایی که همیشه برایشان آموزگاری خوب بوده است. پس اگر شما هم جزو افراد خودسرزنش گر هستید، اولاً بدانید که زمان تنها ۲۴ ساعت است. شما اگر مهارتی را ندارید به این معنی نیست که کل عمر خود را در پی خوش گذرانی و اتلاف وقت بوده اید! مطمئنا خیلی از کارها را انجام داده اید و مهارت های مختلفی کسب نموده اید و اگر مهارت خاصی را ندارید، چاره ای نداشته اید! زمان ۲۴ ساعت است، نه بیشتر! دوماً از خطاهایی که مرتکب می شوید، شرمنده نباشید و بخاطرشان افسوس نخورید! سعی کنید از این خطاها درس بگیرید و در آینده از آن بیشترین استفاده را ببرید. فرصت هایی که پیش رو دارید بسیار بیشتر از فرصت های ازدست رفته اند!

در پایان باید تاکید کنم که این مقاله اشاره ای داشت به مهمترین نشانه های کمال گرایی (نشانه های کمال طلبی منفی) و مهمترین خصیصه های افراد کمال طلب. کمال گرایی می تواند نشانه های متعددی داشته باشد که مطمئنا اشاره به تمامی آن ها در این مقال نمی گنجید! پس اگر قسمتی از این نشانه های کمال گرایی در شما نیز نمود دارد، شما را به شرکت در دوره جامع و البته کاملاً رایگانِ درمان کمال گرایی دعوت می کنم.

ممنون خواهیم بود اگر سوالات و نظرات خود را در بخش دیدگاه ها (پایین صفحه) با ما در میان بگذارید.

با هم در ارتقا باشیم…

 

نویسنده: پویا معتمدی

 

سایر مقالات ارتقا در باب درمان کمال گرایی:

 

کمال گرایی یا کمال طلبی چیست؟ آیا من فرد کمال طلبی هستم؟

غلبه بر کمال گرایی

 

سایر مقالات ارتقا:

 

قانون ABC در برنامه ریزی فردی

تحلیل سوات یا SWOT چیست؟ تحلیل SWOT به چه صورتی انجام میگردد؟

تفویض اختیار چیست؟

 

اردیبهشت ۱۵, ۱۳۹۹

۰ پاسخ به "نشانه های کمال گرایی"

ارسال یک پیام

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

5 + هشت =

کلیه حقوق این سایت برای آکادمی ارتقا محفوظ است.