• ورود
  • هیچ محصولی در سبد خرید نیست.

جمع آوری اطلاعات قبل از مصاحبه شغلی

مدت زمان تخمینی برای مطالعه این مقاله ی تخصصی از سری مصاحبه شغلی، ۳.۵ دقیقه می باشد.

جمع آوری اطلاعات قبل از مصاحبه شغلی | در اولین گام باید طرف مقابل را بیشتر بشناسید. هم شرکت و هم خود افرادی که قرار است با شما مصاحبه کنند. امروز به لطف وجود شبکه‌های اجتماعی، می توان با کمترین تلاش، اطلاعات زیادی در مورد افراد کسب نمود. شما میتوانید از طریق لینکدین، همکارها، سازمانها و سابقه کاری افراد مختلف را پیدا کنید. به احتمال بسیار زیاد، سازمانی که مدنظر دارید، دارای وبسایت اینترنتی است. آن را چک کنید، پروژه های شاخص انجام شده، تاریخچه و… میتواند شما را در بهتر شناختن شرکت مورد نظر راهنمایی نماید. این اطلاعات میتواند در ادامه به شما بسیار کمک کند. باهم در ارتقا باشیم…

جمع آوری اطلاعات قبل از شروع مصاحبه شغلی

فراموش نکنید که اگر شما به شرکتی برای مصاحبه شغلی بروید اما آشنایی خاصی با آن شرکت نداشته باشید، صرفاً همین بی اطلاعی میتواند باعث رد شدن شما گردد! برعکس، آشنا بودن شما به شرکت و افراد مصاحبه کننده، ناخودآگاه، تاثیر مثبتی بر روی آنها خواهد گذاشت.

وقتی که برای اولین مصاحبه شغلی میخواستم به شرکتی که واقعا آرزویم بود، مراجعه کنم، در مورد رئیس آنجا تحقیق کردم. ایشان دکتری خود را از یک دانشگاه معتبر در ژاپن گرفته بودند. ماشینشان تویوتا و لپ تاپشان سونی بود. در همان جلسه در مورد قطعه ای که باید خریداری شود نظر من را خواستند. خود من به شخصه علاقه زیادی به ژاپن ندارم و انتقادات مختلفی هم به این کشور و مردمانش دارم! خواستم در مورد قطعه‌ی پیشرفته ای که توسط سه شرکت مختلف آلمانی، آمریکایی و ژاپنی تهیه میشد، قطعه ژاپنی را –بدون هیچ دلیل خاصی و صرفا احساس خودم- رد کنم! اما ناخودآگاه یاد مدرک دکتری، ماشین و لپتاپ رئیسم افتادم! هرسه شرکت را تایید کردم، اظهار داشتم هر شرکتی که مبادله با آنها راحت تر است، گزینه ی بهتری می تواند باشد. در نهایت چون شرکت ژاپنی نماینده رسمی اش در تهران بود، انتخاب شد! حال تصور کنید در همان اولین اظهار نظر، من نظری میدادم که کاملا مغایر با نظر جمع بود. خصوصا که بعدا تمامی اساتید چند دقیقه ای از میزان دقت و کارایی اجناس ساخت ژاپن تعریف کردند و هریک از ساعت مچی تا ابزار دقیق و… شاهدی بر این مدعی آوردند!
نمیگویم دچار تملق و یا دروغگویی شوید، ولی نیاز نیست در همان دقایق اولیه که تاثیر بسیاری بر ذهنیت افراد نسبت به شما دارد، سخنانی بگوید که عملا اهمیتی ندارند اما امکان دارد اثر هاله ای قوی در ذهن شخص مقابل بگذارد. موردی وجود داشت که شخص آنقدر بر پرسپولیسی بودنش تاکید کرده بود که عملا از لیست نامزدهای احتمالی خط خورد!

اگر بتوانید از طریق دوستان یا آشنایان افرادی را که در شرکت مدنظر کار میکنند، پیدا کنید، بسیار موثر خواهد بود. همچنین در این مورد لینکدین بسیار به کار شما می آید. برای نمونه یکی از دوستانم آگهی مربوط به یک شرکت را در اینترنت دیده بود. در لینکدین این شرکت را سرچ کرده، و در لیست مربوط به افراد مرتبط فردی را دید که یک دوست مشترک دارند. این دوست مشترک یکی از اساتید دوره کارشناسی دوستم بود. ایشان توانسته بود از طریق استاد خویش، ارتباط مساعدی را با فردی که به عنوان یکی از مدیران ارشد آن شرکت بود، برقرار کند.

فراموش نکنید، یافتن افرادی که سابقه کار در آن شرکت را دارند و یا می توانند اطلاعات مفیدی را به شما بدهند، باعث خواهد شد شما برای پاسخ به سوالات مصاحبه شغلی -در آینده بطور مفصل در مورد این سوالات صحبت خواهیم نمود- بسیار آماده‌تر و پخته تر عمل نمایید. این مرحله یکی از مهمترین مراحلی است که برای هر مصاحبه شغلی مورد نیاز شما خواهد بود.

تذکر! حتماً چنین جست و جویی را در مورد خودتان هم انجام دهید. چرا که در مراحل بعدی مصاحبه شغلی، ممکن است کارفرما نیز، چنین تحقیقی را در مورد شما انجام دهد. باید متوجه باشید که چه اطلاعاتی از شما در فضای وب قابل مشاهده است!

ممنون خواهیم بود اگر سوالات و نظرات خود را در بخش دیدگاه ها (پایین صفحه) با ما در میان بگذارید.

با هم در ارتقا باشیم…

نویسنده: مجید شاه محمدی

سایر مقالات ارتقا در باب نحوه مصاحبه شغلی:

شغل خوب چگونه شغلی است؟

یافتن شغل مناسب | از کجا کار پیدا کنیم؟

سایر مقالات ارتقا:

کمال گرایی یا کمال طلبی چیست؟ آیا من فرد کمال طلبی هستم؟

قانون ABC در برنامه ریزی فردی

تحلیل سوات یا SWOT چیست؟ تحلیل SWOT به چه صورتی انجام میگردد؟

اردیبهشت ۱۵, ۱۳۹۹

۰ پاسخ به "جمع آوری اطلاعات قبل از مصاحبه شغلی"

ارسال یک پیام

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

کلیه حقوق این سایت برای آکادمی ارتقا محفوظ است.