• ورود
 • هیچ محصولی در سبد خرید نیست.

چگونه سال جدید را شروع کنیم؟

ارتقا | مدت زمان تخمینی برای مطالعه این مقاله، ۶ دقیقه می باشد.

 

اگر فکر می کنید که در این مقاله هم قرار است برای پاسخ به سوال چگونه سال جدید را شروع کنیم؟ از هدفگذاری و یافتن رسالت زندگی و … صحبت کنیم، کمی عجله کرده اید. البته که در نظر ما –تیم تحقیق و توسعه دپارتمان مهارت های فردی ارتقا– این موارد از نان شب هم واجب تر هستند اما قول می دهیم این مقاله کلیشه ای نباشد. این مقاله، در حد ارائه ی یک سری اطلاعات مفید برای داشتن زندگی بهتر در سال جدید هم نخواهد بود. جملات خوب و انگیزه بخش از بزرگان هم قرار نیست نقل کنیم؛ چرا که جزو سیاست های آموزشی ارتقا نیست که انگیزه ی بدون راه حل به مخاطبانشان بدهد. خوب پس چه چیزی را قرار است در این مقاله مطالعه کنید؟

این مقاله –چگونه سال جدید را شروع کنیم؟– قرار بود دو روز قبل از عید در سایت ارتقا قرار گیرد اما مقاله ی اولیه، حجم زیادی از مطالب و نکات آموزنده را در بر می گرفت که مطمئناً برای خواننده، بدون استفاده بود. چرا بدون استفاده؟ بیایید با خودمان صادق باشیم! اگر این مقاله حاوی ۲۰ نکته ی آموزنده باشد که حتی سال جدید شما را بسیار کارا تر نمایند، مطمئناً پس از اتمام خوانش مقاله، بیشتر از دو یا سه موردِ آن در خاطرتان باقی نمانده است و موقع عمل که میرسد، معلوم نیست چن تا از آن دو یا سه مورد را عملی کنید! بنابراین تصمیم بر این شد تا انتشار مقاله را به تاخیر بیندازیم و تنها یک نکته و آن هم ارزشمندترین آن را برایتان بنویسیم. نکته ای که انجام آن تحولی در سال جدیدتان باشد. نکته ای که نمیگوییم تا آخر سال اما تا ماه ها ذهن شما را درگیر خواهد کرد. اما آن یک نکته چیست؟

عجله نکنید. کمی پیشنیاز لازم است که باید قبل از خواندن آن یک نکته ی تحول بخش، بدانید. ویلیام گلسر در کتاب تئوری انتخاب خود، از مفهومی به نام ماشین رفتار صحبت می کند. ویلیام ادعا می کند که رفتار انسان از چهار مولفه تشکیل شده است و این ۴ مولفه را به چهار چرخ یک ماشین به شکل زیر تشبیه می کند:

چگونه سال جدید را شروع کنیم؟

این چهار مولفه عبارتند از:

 1. عمل یا اعمالی که هر لحظه انجام می دهیم | مثلا پیاده روی، یک عمل است
 2. فکر یا افکاری که هر لحظه در ذهن داریم | مثلا فکر به مرگ یک عزیز
 3. احساساتی که داریم | مانند احساس افسردگی یا احساس خوشحالی
 4. فیزیولوژی یا حالت بدنی که داریم | مانند ضربان قلب یا شکم درد یا انقباض عضلات

اما این تصویر ماشین چه چیزی را میخواهد به ما بگوید؟ لطفا به این قسمت از متن، کمی بیشتر دقت کنید: ویلیام ابراز میکند، اعمالی که انجام می دهیم (عمل) و افکاری که در ذهن می پرورانیم (فکر)، به مانند چرخ های جلوی یک ماشین هستند که قابلیت تغییر جهت دارند و می توانیم آن دو را تغییر دهیم. به عبارت بهتر، می دانیم که در یک ماشین، تنها چرخ های جلو قابلیت تغییر جهت دارند و با فرمان ماشین به سمت چپ یا راست تغییر جهت می دهند و چرخ های عقب همیشه ثابت هستند و نمی توان آن ها را به چپ و راست چرخاند. چرخ های جلو به هر سمتی که بچرخند، چرخ های عقب نیز به آن سمت خواهند رفت. ویلیام می گوید کنترل احساساتی که هر لحظه داریم (احساسات) و البته کنترل حالات بدنی مان (فیزیولوژی) مانند کنترل چرخ های عقب یک ماشین، در دست ما نیستند و بستگی به این دارند که چرخ های جلو به کدام سمت می روند یعنی بستگی دارند که ما به چه چیزی فکر می کنیم و چه عملی را انجام می دهیم (چرخ های جلوی ماشین).

این یک خبر نا امید کننده است! چرا که دست ما نیست، وقتی احساس افسردگی می کنیم و دست ما نیست که هنگام عصبانیت، فشار خون ما بالا می رود و حالت نا خوشایندی را تجربه می کنیم. اما خبر خوب اینجاست که این دو (یعنی احساس و فیزیولوژی) تابعی از اعمال و افکار ما هستند و خبر خوبتر اینکه ما می توانیم اعمال و افکارمان را مانند چرخ های جلوی یک ماشین، به هر سمتی که می خواهیم بچرخانیم تا احساس و فیزیولوژی ما هم تغییر کنند. فقط کافیست فرمان زندگی را به دست بگیریم.

چگونه سال جدید را شروع کنیم؟

اما برسیم به نکته ای که قولش را دادیم. نکته این است: اگر می خواهید، سال بهتری را نسبت به سال های قبل تر داشته باشید، سعی کنید شادی بیشتری را تجربه کنید. کمی احمقانه به نظر می رسد؟ شاید با خودتان می گویید که نفسمان از جای گرم بلند می شود. مگر می شود با این همه اوضاع نابسامان شادی را تجربه کرد؟ عجله نکنید! بله، می شود! چگونه؟ در ادامه پاسخ خواهیم داد. اگر می توانید یک قلم و یک برگه ی کوچک تهیه کنید اگر هم نمی توانید موردی ندارد. لطفا به دو سوال زیر در برگه یا ذهنتان پاسخ دهید:

 • در سال گذشته، سه عاملی که هر چند وقت یک بار، بدترین شرایط احساسی و روحی و جسمی را به شما می دادند چه بود؟ (مثلا شاید احساس افسردگی وعصبانیت مداوم بوده باشد!)
 • حال چهار مولفه رفتاری (عمل، فکر، احساس، فیزیولوژی) را برای آن عامل ها بنویسید. مثلا برای افسردگی: «عمل» می تواند هم صحبتی با دوستان افسرده یا پیگیری زیاد اخبار سیاسی و اقتصادی باشد. «فکر» می تواند فکر کردن به اوضاع نابسمان اقتصادی یا فکر کردن به رابطه ی عاطفی شکست خورده قبلیتان باشد. «احساس» همان حس افسردگی و غم و اندوه است. «فیزیولوژی» هم می تواند عوارض افسردگی همچون خستگی مداوم، استرس، خواب آلودگی، بی حالی بدن و … باشد.

حال اگر در سال جدید می خواهید شادی بیشتری بدست آورید و «احساس» و «فیزیولوژی» متفاوتی را تجربه نمایید، باید فرمان زندگی را بدست گرفته و جهت چرخ های جلو یعنی «فکر» و «عمل» را که اختیارش در دست شماست، تغییر دهید. مثلا برای رها شدن از افسردگی، بجای گوش کردن به اخبار منفی اقتصادی و سیاسی، ورزش بکنید. اگر پول کافی برای ورزش ندارید، روزانه داخل منزل یک ربع پیاده روی سریع انجام دهید. برای تغییر فکر هم می توانید فکرتان را با چیزهای خاصی مشغول کنید. مثلا یک پازل تهیه کنید و روزانه مدتی را به چیدن تکه های پازل اختصاص دهید. کتاب خوانی و شرکت در جلسات شعر یا هر چیز دیگری که فکرتان را عوض کند، میتواند مفید باشد. حال که جهت چرخهای جلو یعنی فکر و عمل عوض شد، بعد از مدتی خواهید دید که خود به خود چرخ های عقب یعنی «احساسات» و «فیزیولوژی» هم تغییر جهت دادند و میزان افسردگیتان کم تر شد و خلق و خوی بهتری یافتید. این یک نظریه ی اثبات شده است، به آن شک نکنید!

به عنوان مثال دیگر، اگر عزیزی را از دست داده اید و در حالت احساسی وفیزیولوژیکی بسیار بدی هستید، فوراً چرخ های جلو یعنی فکر و عملتان را تغییر دهید. مثلا ورزشی را شروع کنید (تغییر عمل). یا اگر بیکار هستید، برای تغییر عمل، سر کار بروید. اگر فکر می کنید به این زودی، کار گیرتان نمی آید، تا زمانِ پیدا کردن کار مناسب، در جایی مشغول به کارآموزی شوید. همه جا از نیروی کار مجانی استقبال خواهند کرد. امتحان کنید. برای تغییر فکرتان نیز می توانید در کلاس های آموزشی (آشپزی، نقاشی، سخنرانی، زبان انگلیسی و …) ثبت نام کنید. قول می دهیم بعد از یک هفته حالتان بهتر می شود. نمی گوییم عالی، اما تا حدودی بهتر می شوید و اگر ادامه دهید حالتان کامل خوب می شود.

اما چند سوال که پاسخ به آن ها می تواند به شما در یافتن «عمل» و «فکر» بهتر –چرخ های جلو- ایده های خوبی دهد:

 1. پنج دستاوردی که در سال گذشته داشته اید و به آن افتخار میکنید را بنویسید.
 2. سه پیشرفت شخصیتی ملموسی را که داشته اید یاداشت کنید.
 3. در سالی که گذشت، هوشمندانه ترین تصمیمتان چه بود؟
 4. بزرگ ترین ریسکی که انجام دادید (مثبت و منفی) را یادداشت کنید.
 5. سه کاری که در سال آینده باید کمتر انجام دهید را بنویسید.
 6. سه کاری که باید انجام آنها را در سال جدید متوقف کنید را یاداشت کنید.
 7. سه کاری که در سال آینده باید انجام دهید را یادداشت کنید.
 8. چه کاری است که عاشق انجامش هستید اما هیچ گاه انجامش ندادید؟ کاری که اگر قرار باشد صبح زود انجامش بدهید، شب دو الی سه بار از شوق انجامش بیدار میشوید!
 9. مهمترین کاری که انجام آن را مدتی است به تعویق انداخته اید و شروعش نیاز به یک تصمیم شجاعانه دارد چیست؟ (شاید نوشتن یک کتاب، یا پیشنهاد ازدواج به دختر مورد علاقه تان باشد و شاید چندین کار مختلف، اما سخت ترین آن را انتخاب کنید که ترس بیشتری از انجامش دارید و آن را بنویسید)

جواب این سوالات می تواند جهت مناسب برای چرخ های جلو را به شما نشان دهد. اما یک پیشنهاد رد نشدنی دیگر هم داریم! اگر پاسخ به سوالات بالا در یافتن جهت زندگی خوب برایتان کافی نبود و یا اگر می خواهید امسال، سالی متفاوت باشد که نه یک سخنران انگیزشی قولش را به شما می دهد بلکه سالی که خودتان باید آن را بسازید، اگر شجاعت آن را دارید که امسال تغییرات جدّی در زندگی خود بدهید، یک دوره ی غیرحضوری و تقریباً رایگان برایتان در نظر گرفته ایم که می توانید از لینک زیر اطلاعات بیشتری در موردش کسب کنید و در آن ثبت نام کنید:

 

ثبت نام در دوره جامع «فصل تغییر | چطور اصولی و حرفه ای زندگی کنیم؟»

 

ممنون خواهیم بود اگر سوالات و نظرات خود را در بخش دیدگاه ها (پایین صفحه) با ما در میان بگذارید.

 

 

 

فروردین ۵, ۱۳۹۸

۰ پاسخ به "چگونه سال جدید را شروع کنیم؟"

ارسال یک پیام

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

سه × پنج =

کلیه حقوق این سایت برای آکادمی ارتقا محفوظ است.