• ورود
  • هیچ محصولی در سبد خرید نیست.

نکات مهم در مصاحبه گزینش | پاسخ به سوالات بخش سوم

 

نکات مهم در مصاحبه گزینش | پاسخ به سوالات بخش سوم

در ادامه سری مقالات مصاحبه شغلی، به ادامه بررسی تعدادی از سوالات واشتباهات متداول که در یک مصاحبه امکان بروز دارد می‌پردازیم.

باهم در ارتقا باشیم…

تصویرسازی کنید؛ قرار نیست همه چیز عالی باشد

قطعا یکی از موثرترین راه‌ها برای حضور در شرایط حساس تصویرسازی ذهنی است. این تکنیک توسط بسیاری از ورزشکاران حرفه‌ای انجام میشوند. آنها چند ساعت قبل از حضور در مسابقه سعی میکنند تمامی شرایط؛ از آب و هوا، سر و صدای تماشاگران، فشار رقیب و… با تمام جزئیات تصویر کرده و در آن شرایط خود را در حال مسابقه ببینند. اینکه امکان دارد در مسابقه عقب هستند و درحال تلاش برای جبران. اینکه گاهی پیش میافتند و گاه اشتباه میکنند. ریز به ریز اقداماتی که باید تحت هر شرایط انجام شود را در ذهن خود متصور شده و با خود تمرین میکنند. این تصویری سازی خصوصا در شرایطی که از شما سوالی پرسیده و شما نتوانسته‌اید پاسخ مناسب و صحیحی ارائه دهید به حفظ اعتماد بنفس و کنترل بر خویشتن، بسیار تاثیرگذار است.

بحثهای تخصصی راننده‌های تاکسی!

علت باخت پرسپولیس در بازیهای آسیایی، تحرمیهای آمریکا، انتخابات کنگره، میزان موفقیت دولت در طرحهای اقتصادی، سیاستهای روسیه در خاورمیانه، فعالیتهای گروه‌های شبه نظامی چچن(!) و… همه بحثهایی است که مخصوص داخل تاکسی است! یک مذاکره کننده حرفه‌ای هیچگاه بدون دلیل به مطالب بی ربط به موضوع نمیپردازد. توصیه میکنم هرگز وارد بحثهای سیاسی و سلیقه‌ای نشوید. تنها در صورتی که از گرایش سیاسی مخاطب خود اطمینان کامل دارید آنهم در شرایطی که خود فرد مطلبی در این مورد بیان کرد، شما نیز جمله‌ای در تایید گرایش وی(البته نه به شکل مستقیم) به زبان بیاورید و هرگز بیشتر از یک جمله اینگونه بحثها را ادامه ندهید. شما بعد از این جلسه در تاکسی تا دلتان بخواهد میتوانید به این بحثها بپردازید!

تعطیلات؟!

پیشتر هم گفتم، اینکه شما فردی ورزشکار هستید و یا به برنامه‌های حاشیه‌ای در روزهای تعطیل میپردازید، خوب است. اما نباید این فعالیتها به گونه‌ای در مصاحبه شغلی بیان شود که مانعی برای کار در مجموعه به حساب بیاید. هرچند واقعا در شرکتهای بین المللی اینکه یک یا دو روز هفته را شما به کوهنوردی بپردازید یا مثلا به عنوان نویسنده کتابی را تحت نگارش داشته باشید امتیاز قابل توجهی محسوب میشود، اما برای اکثر شرکتهای ایرانی، کار در اولویت است. جمله‌ ای مانند: من امکان نداره جمعه ها کوه رفتنم تعطیل بشه یا تحت هرشرایطی روز تعطیل فقط کتاب مینویسم، میتواند امتیاز منفی برای شما داشته باشد. چرا که شرکت قطعا شما را در روز جمعه تحت هیچ شرایطی در اختیار نخواهد داشت!

خود را نیرویی فعال نشان دهید با روحیه یادگیری

خصوصا اگر تجربه کاری شما زیر ۵ سال است، بسیار مفید خواهد بود که خودتان را به عنوان فردی با قدرت همکاری تیمی بالا و البته فردی که مشتاق یادگیری است، و میتواند در مسائل مختلف به حل مساله بپردازد، معرفی کنید. اگر سوالی را ندانستید پاسخ را به گونه ای طراحی کنید که میتوانید با فرصتی آن را پیدا کنید. مثال: من در حال حاضر با آن دستگاه کار نکردم ولی به نظرم با دستگاه ….. تفاوت زیادی نباید داشته باشد. “احساس میکنم با مطالعه کتابچه و دیدن چندتا ویدئو تو یویتیوب بتونم تا حد قابل قبولی این دستگاه رو هم یاد بگیرم. دستگاه قبلی رو هم به همین شیوه در کمتر از یک هفته یادگرفتم.”

چه سوالاتی را نپرسیم؟

سوالاتی که ما میپرسیم دربردارنده یک سری پیام است. در این مورد در دوره ارتباط موثر به شکل مفصل بحث شده است. گاهی این پیامها از دید خودمان پنهان است! به عنوان اصل کلی، هر سوالی که نتیجه و پاسخش برای ما در آن لحظه حیاتی نباشد سوالی اشتباه است. تعدادی از سوالات اشتباه و غیر حرفه‌ای در کنار پیامهای منتقل شده، را در زیر باهم مرور میکنیم:

شرکت شما چه خدماتی ارائه میدهد؟ -یعنی من کلا هیچ شناختی از شرکت شمال ندارم!-

ساعت نهاری ساعت چنده؟ -یعنی آنقدر کار براش سخته که دنبال استراحت است؛ احتمالا از آن کارمندهایی است که نیم ساعت زودتر به نهار رفته و نیم ساعت دیرتر برمیگردد

چند روز مرخصی میدید؟ -تقریبا مشابه ساعت نهار چنده!-

تا حالا کسی رو هم اخراج کردید؟ -ایشون از کاندیدهای اخراج شدن از شرکت است!-

تست مواد مخدر یا سیگار هم میگیرید؟ -معتاده! 😐

تو شرکت دزدی اتفاق افتاده؟ – من دزدم!
صبحانه رو حتما تو خونه باید بخوریم؟ -اینجا رو با سلف اشتباه گرفته-
میشه آهنگ هم گوش کرد؟ 😐
اینترنت داریم؟و… 😐

نویسنده: رسول دانیال زاده نمین

مرداد ۴, ۱۴۰۲

۰ پاسخ به "نکات مهم در مصاحبه گزینش | پاسخ به سوالات بخش سوم"

ارسال یک پیام

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

کلیه حقوق این سایت برای آکادمی ارتقا محفوظ است.