• ورود
  • هیچ محصولی در سبد خرید نیست.

نحوه لباس پوشیدن برای مصاحبه شغلی چگونه است؟

مدت زمان تخمینی برای مطالعه این مقاله ی تخصصی از سری مصاحبه شغلی، ۲.۵ دقیقه می باشد.

 

نحوه لباس پوشیدن برای مصاحبه شغلی | لباس رسمی برای مصاحبه چه لباسی است؟ پاسخ به این سوال، ارتباط مستقیمی به سبک سازمانی دارد که برای مصاحبه به آن دعوت شده‌ایم. پیشتر اهمیت تحقیق در مورد شخصیت افراد و خود را عنوان نمودیم. هرچند جهت پاسخ به این سوال که ” نحوه لباس پوشیدن برای مصاحبه چگونه است؟” حالات و شرایط مختلفی متصور است، اما همواره باید این دو اصل را رعایت نمایید:

  1. باید یک درجه نسبت به جو عمومی سازمان رسمی‌تر باشید.
  2. هرگز در لباس و آرایش افراط نکنید. اصلا خوب نیست که بخواهید از برندهای لوکس یا آرایش غلیظ در جلسه کاری استفاده کنید.

باهم در ارتقا باشیم…

اگر سازمان مورد نظر دولتی است، در استفاده از کت و شلوار و یا مانتو بلند بهمراه مقنعه شک نکنید. در صورتی که میخواهید بسیار رسمی باشید از کت و شلوار و یا مانتو سرمه‌ایِ تیره استفاده نمایید. رنگهای مشکی و نوک مدادی هم برای جلسات رسمی مناسب هستند. اگر عادت به بستن دکمه های کت و شلوار دارید باید فقط و فقط دکمه وسط(در کت و شلوارهای سه دکمه‌ای) و دکمه بالایی(برای کت و شلوارهای دو دکمه) بسته شود. البته مراقب باشید که در حالت نشسته حتما باید دکمه را باز نمایید. پیراهن مورد استفاده با کت و شلوار را هم ساده و رنگ روشن انتخاب نمایید. هرگز از پیراهنهای چهارخانه با کت و شلوار رسمی استفاده نکنید.
در صورتی که در یک مجموعه ی استارت‌آپی قرار به مصاحبه شغلی دارید، طوری که مدیر آن، فردی جوان و اعضای آن عموما شلوار جین و پیراهن تی‌شرت به تن دارند، شما می‌توانید شلوار کتان و پیراهن پارچه‌ای با تک کت را انتخاب کنید. در این مورد هم دقت داشته باشید نباید از رنگهای جیغ و یا پیراهن های راه راهی که تمرکز مخاطب را بهم میزند استفاده نمایید!

سعی کنید تحت هیچ شرایطی از لباسهایی با رنگ جیغ در جلسه رسمی استفاده نکنید. همچنان که پیشتر اشاره کردم نباید در میزان رسمی بودن هم اغراق کرد. صرفا یک درجه رسمی تر بودن مناسب است، در غیر این صورت امکان دارد شما را به عنوان فردی نامتجانس با شرکت خود تلقی کنند. این جمله را به یاد داشته باشید که کارفرما مدام شما را با فرد مورد قبول در ذهنش مقایسه می‌کند، پس حتما سعی کنید خود را از نظر ظاهری به آن فرد نزدیک‌تر کنید.

نحوه ی آرایش در خانمها در مصاحبه شغلی

آرایش قابل قبول رسمی در اکثر کتابهای آداب معاشرت به این شکل تعریف میشود که: کارشناس زیبایی در نگاه اول به زحمت بتواند آرایش را تشخیص بدهد. اگر شما به شکل افراطی از آرایش استفاده کنید، این کار میتواند کل شخصیت و مصاحبه شما را تحت تاثیر منفی قرار دهد.

استفاده از عطر در مصاحبه شغلی

هرگز از عطرهای تند و غلیظ استفاده نکنید. استفاده از عطر باید حداقل نیم ساعت پیش‌تر از قرارملاقات صورت گیرد. امکان دارد مصاحبه گر به عطر حساسیت داشته باشد، در این صورت تلاش خواهد داشت هرچه سریعتر مصاحبه را به پایان برساند. اگر حس میکنید عطر شما تند و غلیظ است، ترجیحا در این جلسه، از عطر استفاده ننماید.

در مورد کفش هم بهتر است کفش رسمی و تیره‌تر نسبت به رنگ شلوار، به پا کنید. اگر عادت به استفاده از انواع کلاه‌ها را دارید، ذکر این نکته ضروریست که از سر برداشتن کلاه در یک جلسه رسمی، از نظر عرف پذیرفته‌تر از استفاده کلاه در طول جلسه خواهد بود. به دست داشتن انواع دستبند، گردن‌بند، انگشتر و… به میزان رسمی بودن پوشش شما بستگی دارد، اما ترجیحا در اولین قرار ملاقات سعی کنید از انواع زیورآلات استفاده ننمایید.

نویسنده: مجید شاه محمدی

 

سایر مقالات ارتقا در باب نحوه مصاحبه شغلی:

 

شغل خوب چگونه شغلی است؟

چگونه عملکرد خوب در یک مصاحبه شغلی داشته باشیم؟

جمع آوری اطلاعات قبل از شروع مصاحبه شغلی

 

سایر مقالات ارتقا:

 

کمال گرایی یا کمال طلبی چیست؟ آیا من فرد کمال طلبی هستم؟

قانون ABC در برنامه ریزی فردی

تحلیل سوات یا SWOT چیست؟ تحلیل SWOT به چه صورتی انجام میگردد؟

 

 

اردیبهشت ۱۵, ۱۳۹۹

۰ پاسخ به "نحوه لباس پوشیدن برای مصاحبه شغلی چگونه است؟"

ارسال یک پیام

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

کلیه حقوق این سایت برای آکادمی ارتقا محفوظ است.