• ورود
  • هیچ محصولی در سبد خرید نیست.

مهارت گوش دادن چیست؟

ارتقا | مدت زمان تخمینی برای مطالعه این مقاله ی تخصصی از سری ارتباط موثر، ۳ دقیقه می باشد.

 

مهارت گوش دادن فعال | قبل از شروع مقاله از شما می خواهم کمی به این سوال فکر کنید: چرا باید به دنبال یادگیری هنر خوب گوش کردن بود؟ لطفا قبل از ادامه خوانش متن، چند ثانیه ای را به یافتن جواب این سوال صرف کنید.

چرا هنر خوب گوش کردن؟

در ارتباط موثر برای اینکه شما بتوانید درک صحیحی از طرف مقابل پیدا کنید و نیز احساس خوبی را به شخص منتقل نمایید، ناچار هستید مهارت گوش دادن فعال را در خود به خوبی تقویت نمایید. در صورتی که مخاطب شما متوجه شود که به سخنان وی به خوبی گوش داده می شود، حس ارزشمند بودن در برابر شما پیدا می کند. این حس ارزشمندی باعث می شود تا شما را فردی قابل اعتماد یافته و خود را به شما نزدیک تر کند!

انسانها در طول تاریخ همواره به دنبال سخنرانی، ابراز احساسات و انتقال دانسته‌هایشان بوده و هستند. رساله خطیب سیسرو و فن خطابه ارسطو از کتبی هستند که با قدمت چندهزارساله نشان‌دهنده میزان اهمیت و محبوبیت سخنرانی در بین انسانهاست. اما در مورد گوش کردن، خصوصا گوش دادن فعال، کتابهای بسیار اندک آنهم تنها طی سالیان معاصر یافت می‌شود. لذا در این درسنامه و درسنامه بعدی، قصد داریم مهارت گوش دادن فعال را بطور کامل به شما آموزش دهیم. با ما در ارتقا باشید…

مهارت گوش دادن فعال

تفاوتهای آشکاری میان گوش دادن و شنیدن وجود دارد. امکان دارد شما صداهای مختلفی را بشنوید اما به هیچ یک گوش ندهید. به بیان دیگر، گوش دادن امری اختیاری و هوشمندانه است، اما شنیدن کاملا غریزی و غیر ارادی است. شما آهنگی را برای سرگرمی در ماشین میشنوید اما به سخنان رئیستان در یک جلسه مهم کاری با تمام وجود گوش میدهید. البته این نکته را فراموش نکنید، اینکه ما شنونده خوبی نیستیم به این معنا نیست که آدم بدی هستیم بلکه دلیل آن این است که اموزشی را این مورد دریافت نکرده‌ایم.

هنر  گوش دادن فعال و شنونده خوب بودن یعنی طوری بتوانیم به صحبتهای مخاطب خود  گوش دهیم که شخص از مصاحبت با ما احساس خوشحالی و لذت کند. فراموش نکنید که برعکس این موضوع نیز صادق است. یعنی اگر فرد حس کند نادیده گرفته میشود و به صحبهایش توجه نمیگردد، ناراضی و احتمالاً عصبانی خواهد شد.

چگونه به مهارت گوش دادن فعال دست پیدا کنیم؟

ضمن مکالمه با فرد مقابل تلاش نمایید با تمام بدن خود به فرد گوش فرا دهید نه اینکه صرفا با گوش‌های خود! مهارت گوش دادن با تمام بدن یعنی اینکه وقتی فردی شما را از دور نظاره می‌کند، به خوبی حس کند که حالت کلی بدن شما متوجه مخاطب خود است. این کار با متمایل کردن بدن و یا وصورت می‌تواند انجام بگیرد. همچنین برقراری ارتباط چشمی موثر نیز در یک مکالمه اهمیت بسیاری دارد. موکدا توصیه میکنم مقاله ارتباط چشمی
واقعا چرا؟ تحلیل روان مخاطب….
به مکالمه به عنوان تبادل یک سری داشتان نگاه نمیکنند بلکه

اساسا گوش دادن یک مهارت است که باید با تمرین و تکرار بدست بیاید.
گوش دادن تنها با گوش انجام نمیشود. توجه به زبان بدن و حالت بدن با چشمها و تمایل کامل به سمت گوینده یکی از راههای گوش دادن فعال به شمار میرود.
برای پاسخ آماده نشوید. موضع مانند دختر دم بخت نیست که اگر نگیریم، دیگران بگیرند!!!
سوال پرسیدن جهت دادن به پاسخ و هرآنچه که میخواهیم بشنویم.
ارتباط گوش دادن با عزت نفس:
خوب گوش دادن و نوشتن
باید برخورد شما به گون ای باشد که شخص اطمینان حاصل کند شما همه صحبتهای فرد را با دقت بالا شنیده‌اید!
یک تمیرن خیلی خوب و جدی!
قضاوت ممنوع!
جمع بند، سوال کردن، دریافت کلی منظور.
به طرز فکر گوینده گوش دهید نه فقط کلماتش
واکنش نشان دادن به صحبتهای شخص مقابل
سکت ماندن در زمان که فرد برای چند ثانیه مکث میکند.
ز نشان دادن مواردی مانند احساس بی قراری، نگاه کردن به ساعت، بازی با ناخن ها و … که نشانه بی توجهی به صحبت های گوینده است، خودداری می کند. ماساژ گردن

نویسنده: رسول دانیال زاده نمین

مرداد ۴, ۱۴۰۲

۰ پاسخ به "مهارت گوش دادن چیست؟"

ارسال یک پیام

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

کلیه حقوق این سایت برای آکادمی ارتقا محفوظ است.