• ورود
  • هیچ محصولی در سبد خرید نیست.

مصاحبه شغلی | نحوه مصاحبه شغلی

توضیحات

مصاحبه شغلی در زندگی حرفه ای هر شخصی یک جلسه کاملا تعیین کننده و حساس است. چنانچه دونده دو سرعت در طی چند ثانیه مزد زحمات چندساله اش را میگیرد، فردی که میخواهد وارد شرکتی معتبر شود، در یک جلسه چند دقیقه ای باید بتواند مزد سالها تلاشش را بگیرد. شخصی که سالها درس خوانده، در سمتهایی با حقوق اندک کارآموزی کرده و مهارتهای مختلف را با صرف هزینه‌های مادی و معنوی قابل توجهی فرا گرفته است، باید بتواند در جلسه مصاحبه شغلی به بهترین شکل خود را پرزنت کند.

بسیار تاسف انگیز است که افراد شایسته یک سمت، گاه بدلیل ندانستن برخی نکات ساده، فرصتهای کم و گاه بینظیر شغلی را از دست میدهند و به جایگاهی که شایستگی آن را دارند، نمیرسند. این تاسف از چند جهت آسیب‌زا نیز خواهد بود. برای خود فرد که از پیشرفت شغلی دور خواهد شد، برای سازمان که نتوانسته شایسته‌ترین فرد را به کار بگیرد و جامعه ای که کارکنان آن، در جایگاه درستی قرار نگرفته اند.

در دوره رایگان ” مصاحبه شغلی” سعی خواهیم کرد تا قدم به قدم همراه مخاطبین ارتقا باشیم و با ارائه مهارتها و نکات لازم که میتواند افراد را در نحوه مصاحبه شغلی یاری نماید، آشنا کنیم. این مهارتها شامل مهارتهای ارائه، مذاکره، زبان بدن و ارتباط موثر است که مختص جلسه مصاحبه شغلی تدوین شده اند.

در تدوین سری مقالات ” مصاحبه شغلی ” از تجارب شخصی خود نگارنده، مطالعه کتب و مقالات دیگر صاحبنظران استفاده شده است. همچنین نگارنده با برگزاری جلسات متعدد با واحدهای نیروی انسانی، مشاورین منابع انسانی، واحدهای HR شرکتهای بزرگ و نام آشنا -بنا بدلایل حرفه ای، از بردن نام این شرکتها معذورم- از تجارب چندین ساله این مشاوران نیز بهره‌‌های فراوان برده‌است. در همینجا برخود لازم میدانم از تک تک این دوستان نهایت سپاس و امتنان را داشته باشم. در کنار این منابع ارزشمند، شخص بنده بارها از مدیران شرکتهای کوچک و بزرگ در طول مشاوره به این نکته توجه داشته‌ام که واقعا برای مدیران چه مسائلی اهمیت زیادی در طول یک مصاحبه شغلی را دارد.

اما سری مقالات “ مصاحبه شغلی ” برای چه کسانی میتواند مفید باشد؟

پیش از پاسخ به این سوال بهتر است به طبقه بندی میزان حرفه‌ای بودن در یک شغل، توجه کنیم:

  1. افراد نخبه و شاخص
  2. افراد حرفه ای
  3. افراد کارشناس
  4. افراد کار آموز

افراد نخبه عملا نیازی به آموختن این سری مهارتها ندارند. چرا که عموما نخبه‌ها برگزیده میشوند نه آنکه بخواهند خود به شرکتی درخواست همکاری بدهند. این افراد بقدری در کار خود وارد هستند که اساسا هر سازمانی علاقه مند به همکاری با آنها است. همچنین تقریبا در تمامی موارد این افراد سطوح کارآموزی، کارشناس و حرفه‌ای را گذرانده‌اند. لذا قطعا تا حد قابل توجهی بخشی از این مهارتها را نیز به تجربه آموخته‌اند.

در مورد افراد حرفه‌ای نیز وضعیت تقریبا مشابه است. از آنجایی که تعداد متقاضیان برای سمتی که در حد یک فرد حرفه‌ای است زیاد نیست لذا این افراد فرصت کافی برای نشان دادن مهارتهای خود را در یک جلسه مصاحبه شغلی دارند. همچنین این اشخاص عموما تجارب بالایی در سازمانهای مختلف دارند و احتمالا نکات مطرح شده در این مقالات برای آنها چندان مفید به نظر نرسد.

افراد کارشناس و افراد کارآموز به اشخاصی اطلاق میشود که تجربه کاری کمتر از ده سال دارند. این افراد برای ورود به مراحل بالاتر و همچنین بالاتر بردن سرعت پیشرفت خود، میتوانند به خوبی از مطالب مطرح شده در سری مقالات دوره رایگان مصاحبه شغلی استفاده ببرند. بسیار توصیه میشود حتی اگر درحال حاضر در شرکتی به عنوان کارشناس و یا کارآموز مشغول به کار هستید این مقالات را مطالعه نمایید. چراکه گاه فرصتهایی در یک جلسه یا یک ملاقات پیش می‌آید که میتواند به منزله یک مصاحبه شغلی تلقی گردد. با داشتن این مهارتها احتمال آنکه بتوانید فرصتهای مناسبتری برای خود فراهم کنید، به شکل قابل توجهی بیشتر خواهد شد.

نکته بسیار مهم در مورد سری مقالات ” مصاحبه شغلی” این است که تمامی مطالب، مناسب دوستانی است که واقعا از حداقل توانایی و مهارتهای مربوط به یک شغل برخوردارند. به عبارتی در مصاحبه شغلی شما با آموختن یکسری از نکات و ترفندها و بازی کردن نقش آنها نمیتوانید در مصاحبه شغلی موفق بشوید! با فرض محال هم اگر توانستید با فریبکاری مسئولیتی را به عهده بگیرید، قطعا اولین آسیب را به خود وارد کرده و استعداد فراوان خود را سرکوب نموده اید.

باهم در ارتقا باشیم…

سرفصل های دوره رایگان مصاحبه شغلی

کلیه حقوق این سایت برای آکادمی ارتقا محفوظ است.