• ورود
  • هیچ محصولی در سبد خرید نیست.

درمان قطعی کمال گرایی!

ارتقا | مدت زمان تخمینی برای مطالعه این مقاله ی تخصصی از سری درمان کمال گرایی، ۲.۵ دقیقه می باشد.

 

درمان قطعی کمال گرایی | اگر فرد کمالطلبی هستید شاید بارها به روان درمانگران مختلفی مراجعه کرده اید، کتاب های مختلفی خوانده اید و یا دوره های مختلفی را مبنی بر غلبه بر کمال گرایی گذرانده اید! احتمالا(!) خسته شده اید از اینکه هیچوقت درمانتان کامل نشده و هنوز در جاهایی، از کمالطلبی خود رنج می برید! در این مقاله به این سوال می خواهم پاسخ دهم که آیا کمال گرایی درمان قطعی دارد؟

با توجه به اینکه سال ها از عارضه کمالطلبی در عذاب بودم و مدت زیادی را برای درمان کمال گرایی و غلبه بر این عارضه صرف کرده ام و البته هنوز هم گاه و بی گاه رفتارهای کمالطلبانه در خود می بینم، به این نتیجه رسیده ام که کمال طلبی قرار نیست به طور کامل از بین برود! شاید بهترین تدبیر این است که به جای عبارت درمان کمال گرایی، عبارت غلبه بر کمال گرایی را به کار ببریم! چنان که بیشتر کتب مرجع نیز در اسامی خود از عبارت Overcoming Perfectionism استفاده کرده اند.

اجازه دهید با یک مثال این گفته را واضح تر کنم. بنظر من، سخنگویی در مغز انسان های کمال طلب وجود دارد که هر وقت زبان به سخن باز می کند، وی را به انجام کارهای کمالطبانه تشویق می نماید و استانداردهای بالایی را در انجام امور به فرد متذکر می شود. این سخنگوی مردم آزار گاه و بیگاه زبان به سخن می گشاید و مغز شما را با دستوراتش نشانه می رود و شما را ترغیب به انجام بهتر و عالی ترِ کارها با استاندارهای بالایی می نماید! این سخنگو، هیچ گاه قرار نیست بمیرد! حتی پس از درمان کمال گرایی نیز تعداد دفعاتی که شروع به صحبت میکند کم می شود اما هیچگاه حرف هایش تمام نخواهد شد! این شما هستید که باید بتوانید این سخنگو را بشناسید و هرگاه که زبان به سخن گشود به گفتگو دعوتش کنید! باید افسار این سخنگو را در دست بگیرید و هرگاه که سرکشی کرد بلافاصله رامش کنید! حال در ادامه ی این دوره با روش های صحبت با این سخنگو آشنا خواهید شد و اکنون که  عوامل کمال گرایی را یاد گرفته اید (شاید بهتر باشد دوباره سری به مقاله ی عوامل کمال گرایی بزنید) بیش از پیش خواهید توانست این سخنگو را تحت کنترل خود درآورید!

با ما در ارتقا باشید…

تمام کاری که باید بکنید این است که هر وقت این سخنگو مغز شما را نشانه گرفت، میکروفون را از دست او بگیرید و نگذارید که به صحبت هایش ادامه دهد! البته لازمه ی شناخت این سخنگو این است که با حیله هایش آشنا شوید! با حیله هایی که شما را مجبور به کمال طلبی می نماید! دائم نارضایتیش را در مغز شما فرو میکند و برای اینکه رضایتش را بدست بیاورید از شما میخواهد که کارها را کامل تر انجام دهید! دائم نداشته هایتان را به شما گوشزد می کند (رجوع به مقاله ریشه های کمال گرایی) و می گوید که بخاطر آن از شما ناراضی است!

منظور از این مقاله این بود که بدانید حتی پس از گذراندن این دوره و انجام تمریناتی که در ادامه ی دوره خواهد آمد، با اینکه سخنگوی مغز شما بسیار ساکت تر خواهد شد اما به این معنی نیست که دیگر پشت میکروفون نرود و خواسته ها و نارضایتی هایش را ابراز نکند! پس حواستان باشد که اگر افسار این سخنگو را در دست بگیرید تقریبا به کلی بر مشکل کمالطلبی خود فائق آمده اید. از این پس در ادامه دوره با این سخنگو زیاد کار خواهیم داشت تا جایی که بتوانید افسار آن را کامل در دست بگیرید. با ما در ارتقا باشید…

ممنون خواهیم بود اگر سوالات و نظرات خود را در بخش دیدگاه ها (پایین صفحه) با ما در میان بگذارید.

نویسنده: پویا معتمدی

اردیبهشت ۱۵, ۱۳۹۹

۱ پاسخ به "درمان قطعی کمال گرایی!"

  1. ممنون بابت مطالب مفیدی که قرار دادید
    لطفا برای غلبه بر کمال گرایی روش های بیشتری معرفی کنید

ارسال یک پیام

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دو × دو =

کلیه حقوق این سایت برای آکادمی ارتقا محفوظ است.