• ورود
  • هیچ محصولی در سبد خرید نیست.

متودولوژی اجایل (Agile) برای مقابله با کمال طلبی

[av_textblock size=” font_color=” color=” av-medium-font-size=” av-small-font-size=” av-mini-font-size=” admin_preview_bg=”]
ارتقا | مدت زمان تخمینی برای مطالعه این مقاله ی تخصصی از سری درمان کمال گرایی، ۸ دقیقه می باشد.

مقدمه اول: قبل از این در باب کمال طلبی، و آفات آن بحث شده است و این مقاله صرفاً به ارائه ی تکنیکی بسیار کاربردی با نام اجایل (agile) یا چابکی برای مقابله با کمال گرایی خواهد پرداخت.

مقدمه دوم: در نوشتن این مقاله از تکنیک مذکور استفاده شده و در انتهای مقاله، تصویر آن به انضمام آمده است.

مقدمه سوم: نام تکنیک ای که قصد معرفی آن را به عنوان روشی برای غلبه بر کمال گرایی دارم، اجایل (Agile) یا در ترجمه فارسی چابکی نام دارد. این تکنیک برای اولین بار توسط شرکت های نرم افزاری ابداع شد. دلیل آن، شکست این شرکت ها در تولید و توسعه محصولات مختلف بود که با نیاز مشتری سازگاری نداشت! طبق تحقیقات IEEE مهمترین دلایل شکست این شرکت ها عواملی نظیر:

  • زمانبندی نامناسب
  • کیفیت پایین در تولید نرم افزار
  • تحلیل نادرست نیازمندی های
  • کمبود در تست کردن نرم افزار

بود! اگر فرد کمالطلبی باشید، تصدیق می کنید که این دلایل کم وبیش مشابه با دلایل شکست افراد کمال طلب در انجام کار هاست. این همان دلیلی است که تکنیک اجایل را تبدیل به روشی کاربردی برای درمان کمال گرایی می کند. به زبان ساده، تکنیک اجایل، یعنی انتخاب ساده ترین راهِ ممکن و عدم صرف زمان بیش از حد برای جلوگیری از مشکلات احتمالیِ آینده!

بطور کلی اگر بخواهم یک دستورالعمل برای روش اجایل شبیه به دستورات آشپزی ارائه نمایم، چنین می گویم: مدت زمانی را که نیاز است تا کاری را انجام دهید به شش قسمت تقسیم کنید. فرض کنید، قرار است آن کار را در یک ششم از زمان مورد نظر به انجام برسانید! به عنوان مثال اگر برای تنظیم یک قرارداد، شش روز مهلت دارید، فرض کنید تنها یک روز زمان دارید و قرار است فردا قرارداد را تحویل بدهید! سعی کنید در این زمان کم (یک ششم زمان مورد نیاز) کار را هر چند ناقص به پایان برسانید. اکنون که شروع به نوشتن مقاله کرده ام حدود ۱۰ ساعت برای اتمام آن، وقت در نظر گرفته ام. اما در مرحله اول قرار گذاشته ام تا در ۱ ساعت و نیم، درفت مقاله آماده باشد که تصویر این درفت را در انتهای مقاله برای شما خواهم گذاشت تا با مقاله کنونی مقایسه نمایید. حال بعد از اتمام مرحله اول و به بیان دیگر پس از اتمام یک ششم از زمان مقرر، شما کار را انجام داده اید. هرچند کار شما نمره پایینی میگیرد اما اگر استاد منصفی باشد با ارفاق کار شما را پاس خواهد کرد! خوب تبریک می گویم شما قسمت اعظم کار را انجام داده اید و حال کلی زمان (پنج ششم از زمان در نظر گرفته شده) دارید تا نمره تان را نزد استاد بالا ببرید!

مقدمه چهارم: از یکی از بزرگان –احتمالاً انیشتین- نقل است که “مثال”، یک روش آموزش نیست بلکه تنها روش آموزش است! بنابراین قصد دارم تکنیک اجایل (agile) را با استفاده از چند مثال در این مقاله شرح دهم.

مثال اول:

فرض کنید ساعت ۸ صبح است و قرار است ساعت ۶ بعد از ظهر چند مهمان داشته باشید! خانه بسیار نامنظم است و نیاز دارید تا خانه را مرتب کنید. اگر انسان کمال طلبی باشید، قول می دهم ساعت ۵.۵ عصر با حالتی پریشان و مضطرب در حال جارو کشیدن هستید، هرچند که از ۸ صبح بدون وقفه کار کرده اید! خاطره ی آشنایی است، نه؟ خوب تکنیک اجایل چه می گوید؟ اکنون ساعت ۸ صبح است و تکنیک اجایل می گوید تو تنها تا ساعت ۹:۳۰ وقت داری تا خانه را تمیز کنی یا به عبارت بهتر، مهمان ها بعد از ۱:۳۰ ساعت دیگر زنگ خانه را خواهند زد! خوب الان تصدیق می کنید که دیگر مثل دفعات قبل قرار نیست از داخل کمدها شروع به تمیز کردن نمایید! ابتدا لباس ها و کتاب هایی که وسط حال افتاده اند را  به اتاق خواب و ظروفی که از دیشب روی میز هستند را به آشپزخانه خواهید برد. بلافاصله با دستمال روی میزهارا گردگیری میکنید و نهایتاً جارو برقی را آورده و بدون وسواسِ غیرضروری (!) جارو می کشید. خوب ساعت حدود ۹:۲۵ شده و شما یک خانه مرتب دارید که اگر مهمان همین الان سر برسد شما از کثیفی خانه شرمنده نخواهید بود. خوبی کار اینجاست که هنوز ۸.۵ ساعتِ دگیر فرصت هست تا نواقص را برطرف کنید!

مثال دوم:

فرض کنید قرار است تا ۱۲ ماهِ بعد، از پایان نامه خود دفاع کنید! تکنیک اجایل به شما می گوید تو دو ماهِ بعد، جلسه دفاع داری! پس غرق در خواندن مقالات مختلف و کتاب های رنگارنگ و سایت های مرتبط نشو! هفته اول را برای خواندن ۲ تا حداکثر ۶ مقاله بگذارید. در آخر هفته اول باید عناوین و محتوای فصل های پایان نامه مشخص شده باشند:

  • – فصل اول | کلیات: تعریف کمال گرایی، آفات کمال گرایی
  • فصل دوم | پیشینه تحقیق: چکیده مقالاتی که خوانده ام
  • فصل سوم | ابزارها و روش های درمان: ارائه ی روش های تحقیق (کمی و کیفی)
  • فصل چهارم | مطالعه موردی: نتایج حاصل از ارائه پرسشنامه ها به کیس های درمانی، نمودار ها و نتایج آماری حاصل از نرم افزار SPSS
  • فصل پنج | نتیجه گیری: خلاصه ی ۴ فصل گذشته و ارائه ی چکیده و مخلص کلام از نتایج حاصله

خوب هفته اول تمام شد. شما دو هفته فرصت دارید تا ابزار کار را مهیا کنید و نرم افزارهای مورد نیاز را آموزش ببینید! ابزار کار می تواند آماده کردن پرسشنامه، جمع آوری داده، مدلسازی مسئله، یادگیری نرم افزار یا روش مورد نیاز برای انجام کار و … باشد! شاید بگویید که در دو هفته چنین چیزی ممکن نیست! من برای یادگیری نرم افزار نیاز دارم یک دوره دو ماهه در یک آموزشگاه بگذرانم که آن هم دوره ی جدیدش ماه بعد شروع خواهد شد! برای آشنایی با فلان روش من نیاز دارم تا فلان کتاب ۵۹۷ صفحه ای را آن هم به زبان اصلی بخوانم! پوزش مرا بپذیرید که این حرف های کاملا منطقی را نشنیده بگیرم! شما ۲ ماه دیگر باید از پایان نامه خود دفاع کنید! مجبورید بجای کتاب ۵۹۷ صفحه ای به خواندن یک جزوه دست نویس از یک دانشجوی سال بالایی قناعت کنید. بجای دوره دو ماهه باید هر جور شده از فردی که نرم افزار را بلد است بخواهید تا در دو الی سه ساعت به شما آن را یاد دهد. اگر چنین فردی نیست، مجبورید به دیدن چند ویدیوی آموزشی از یوتیوب اکتفا کنید. چاره ای نیست! دو ماه دیگر باید سر جلسه دفاع حاضر شوید!

خوب ۳ هفته گذشت. هفته چهارم و پنجم باید آستین ها را بالا بزنید و از ابزاری که در دوهفته اخیر مهیا کرده اید استفاده کنید.

مدلهایتان را run کنید. پرسشنامه ها را توزیع کنید. آزمایش ها را انجام دهید و …. خوب از هفته ششم باید شروع به نگارش متن پایان نامه کنید و البته یادتان باشد که نهایتاً تا اخر هفته فرصت دارید. روز اول را برای فصل اول و دوم که ساده تر است، بگذارید، روز دوم را برای فصل سوم، روز سوم و چهارم و پنجم را برای فصل چهارم و پنجم و روز ششم و هفتم را برای بازبینی فصلها! خوب هفته هفتم است. نگارش پایان نامه تمام شده. شما ۳ روز فرصت دارید تا اسلاید ها و متن ارائه ی روز دفاع را آماده کنید. شاید فکر کنید کمی جلوتر از برنامه هستید و هنوز ۲ ماه به پایان نرسیده است. اگر اینطور است که باید شروع به نگارش مقاله خود کنید و روزهای باقی مانده را به یادگیری و البته نگارش مقاله صرف کنید. اما احتمال دارد جایی از مراحل قبل کمی خورده کاری نیاز باشد تا حداقل نمره قبولی را از اساتید داور دریافت کنید. در این صورت روزهای باقی مانده را صرف تکمیل پایان نامه نمایید تانمره قبولی را دریافت کنید.

خوب تبریک می گویم! دو ماه تمام شد و شما یک پایان نامه قابل قبول، یک سری اسلاید برای ارائه، یک متن سخنرانی و یک مقاله آماده چاپ دارید. و البته ۱۰ ماه فرصت دارید تا این پایان نامه و مقاله را به نسخه بهتری بهبود دهید. شاید تعداد مثال های فصلِ ۴ تان را بیشتر کنید. شاید یک روش دیگر را نیز امتحان کنید. تعداد بیشتری مقاله بخوانید و ….

توجه: این تکنیک کاملا کاربردی است. مثال های ارائه شده نیز کاملا واقعی هستند و بارها و بارها توسط افراد مختلف تصدیق شده اند. پس اگر فرد کمال طلبی هستید، احتمالا الان مغز شما پشت تریبون ایستاده و اظهار می کند که تکنیک بسیار چرتی بود یا نگارنده اصلا تجربه ای در نگارش پایان نامه و تمیز کردن خانه یا کارهای دیگر ندارد! این ها تنها بهانه های مغز کمال طلب است تا رنج هایی را که در اثر تغییر، متحمل خواهد شد، پس بزند. نگارنده نزدیک یک سال است که این روش را برای پروژه ها و کارهای مختلف بکار برده و در هر حالتی، صحت کارکرد آن اثبات شده است. پس قبل از رد روش ارائه شده، یک بار آن را امتحان کنید.

توجه ۲: این هم تصویر نسخه اولیه مقاله ای که نوشته بودم، می توانید آن را با مقاله فعلی مقایسه کنید!تکنیک اجایل agile برای غلبه بر کمال گرایی

ممنون خواهیم بود اگر سوالات و نظرات خود را در بخش دیدگاه ها (پایین صفحه) با ما در میان بگذارید.

نویسنده: پویا معتمدی

سایر مقالات ارتقا در باب درمان کمال گرایی:

کمال گرایی چیست؟

غلبه بر کمال گرایی

نشانه های کمال گرایی

[/av_textblock]

اردیبهشت ۱۵, ۱۳۹۹

۰ پاسخ به "متودولوژی اجایل (Agile) برای مقابله با کمال طلبی"

ارسال یک پیام

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

19 + 9 =

کلیه حقوق این سایت برای آکادمی ارتقا محفوظ است.