• ورود
  • هیچ محصولی در سبد خرید نیست.

اهمیت زبان بدن در مصاحبه شغلی | آداب معاشرت و طرز نشستن در مصاحبه کاری

ارتقا | مدت زمان تخمینی برای مطالعه این مقاله ی تخصصی از سری مصاحبه شغلی، ۵.۵ دقیقه می باشد.

 

اهمیت زبان بدن در مصاحبه شغلی | سالهای سال در متن های مربوط به علوم ارتباطی و زبان بدن، قانون ۷%-۳۸%-۵۵% مطرح بود. این قانون که به عنوان قانون طلایی ارتباطات و زبان بدن مطرح می‌شود، ادعا میکند که ۵۵ درصد ارتباط ما از طریق زبان بدن، ۳۸ درصد با لحن و تنها ۷ درصد با خود کلمات منتقل میگردد. هرچند بعدها حتی خود دکتر مهرابیان، استاد دانشگاه UCLA که این قانون از مطالعات وی استخراج شده بود، به توضیح بیشتر و تنویر منظور خود پرداخت؛ اما در هر روی این قانون، نفس موضوع یعنی اهمیت زبان بدن را در انتقال مفاهیم ارتباطی به خوبی نشان میدهد. با کمی دقت درمی‌یابیم که این موضوع در مورد مکالمات کوتاه که فرصت صحبتهای طولانی وجود ندارد؛ مانند مراحل ابتدایی مصاحبه شغلی تاحد بسیار بالایی تعیین کننده است. در ادامه، به اختصار مواردی را که میتواند نشانه‌های مناسب زبان بدن در طول مصاحبه شغلی باشد، بیان میکنیم. با ما در ارتقا باشید…

اهمیت زبان بدن در مصاحبه شغلی| لبخند مناسب

فراموش نکنید که لبخند هرشخص، لوگوی شخصیتی اوست. هنگامی که میخواهید وارد اتاق مصاحبه شوید، لبخند بزنید و ارتباط چشمی موثر برقرار کنید. برای آنکه لبخند شما تصنعی به نظر نیاید، ابتدا به چهره شخص نگاه کرده، با مکث چندثانیه ای لبخند خود را به وی هدیه بدهید. اگر چندین نفر در اتاق باشند به تمامی آنها لبخند بزنید. بهتر است نوع لبخند شما برای هر شخصی متفاوت باشد تا منحصربفرد بنظر برسد. توصیه میکنم سر خود را بالا گرفته و دستهای خود را آزاد و در امتداد بدن قرار دهید. از گره کردن دستها خودداری نمایید. بهتر است بعد از وارد شدن نزدیک درب مکث کنید تا از شما دعوت کنند داخل اتاق شوید. شایسته است، پس از تعارف میزبان، در هر صندلی که پیشنهاد شد، شما در همان جایگاه بنشینید. پیش از تعارف کردن، درست نیست که شما بر روی صندلی مستقر شوید.

اهمیت زبان بدن در مصاحبه شغلی| ارتباط چشمی موثر

در مورد ارتباط چشمی، در دوره جامع ارتباط موثر؛ مفصل بحث کرده‌ایم. اما به طور خلاصه برای برقراری ارتباط چشمی در یک مصاحبه شغلی، مثلث فرضی بین چشم ها و دهان ترسیم کرده و به شکل دورانی از یک چشم به چشم دیگر و سپس به سمت دهان حرکت کنید. توجه داشته باشید که نگاه شما به چشم مخاطب حالت زل زدن مدام را نداشته باشد. اگر هم چندین نفر در حال مصاحبه هستند حتما ارتباط چشمی خود را بین حضار تقسیم نمایید و صرفا به فرد پرسشگر خیره نشوید.

نکته ظریفی وجود دارد که عموما افراد مصاحبه شونده به آن مبتلا میشوند. کارجو در ابتدای جلسه، محو در فضای اتاق میشود. از کت و شلوار مصاحبه کنندگان تا در و دیوار و میز و صندلی! لطفا به خودتان مسلط باشید و تا حد امکان اجازه ندهید که نگاه ممتدتان به یک شئ، شما را گرفتار جو اتاق مصاحبه نشان دهد!

اهمیت زبان بدن در مصاحبه شغلی| دست‌دادن

هرگز در مصاحبه شغلی یا دیدار با رئیس یا فرد بزرگ‌تر، نباید در دست‌دادن پیش قدم شوید. تنها در صورتی که فرد مقابل دست خود را به سمت شما دراز کرد، شما وظیفه دارید با او دست بدهید. همچنین شما نباید نفر اولی باشید که دست خود را می‌کشد. بهتر است در هنگام دست دادن با نگاه مستقیم به فرد یک جمله کوتاه سپاسگزاری همراه با یک لبخند به زبان بیاورید. در مورد سلام دادن هم برعکس است. مهمان به میزبان و کوچکتر به بزرگتر سلام میدهد. پس سلام را بعد از برقراری ارتباط چشمی حتما با صدای بلند، ادا نمایید.

اهمیت زبان بدن در مصاحبه شغلی | پذیرایی

در صورتی که به شما شربت، کیک، شیرنی، میوه و.. تعارف شد، لطفا از پذیرایی ها، در طول مصاحبه چیزی میل نکنید. یکی از معانی اینکار در طول مذاکره رسمی، ارسال این پیام است که من برای موضوع مهمتری اینجا هستم! اگر هم واقعا تشنه هستید میتوانید درخواست یک لیوان آب نمایید.

اگر حس کردید که مصاحبه گران رزومه شما را در اختیار ندارند و یا در حال جست و جو برای پیدا کردن رزومه شما هستند، میتوانید اعلام کنید که «من چند نسخه از رزومه را همراه خودم آورده ام، در صورت تمایل می توانم تقدیم کنم». اینکار میتواند تاثیر مثبتی بر روی افراد مقابل داشته باشد و رفتاری حرفه‌ای محسوب میگردد!

اهمیت زبان بدن در مصاحبه شغلی | طرز نشستن در مصاحبه کاری

نحوه نشستن در مصاحبه شغلی بهتر است به شکل لم دادن نباشد. این نحوه نشستن عموما حالت طلبکارانه را تداعی می‌کند. همچنین کِز کردن و جمع کردن تمام بدن به شکل مفرط، می‌تواند حالت ضعف و ترس را القا نماید. توصیه می‌شود با فاصله چندین سانتی از پشتی صندلی نشسته، تمام بدن را سمت گوینده متمایل کنید. اگر پاهای خود را روی هم میاندازید، حتما زانو و پای بالایی را به سمت مخاطب نگه دارید. در هنگام صحبت فرد مقابل، حرکتهای اضافه را تا حد امکان حذف نمایید. طرز نشستن در مصاحبه کاری در صورتی که گوینده در حال گفتن مطلبی مهمی میباشد، بدین گونه است که باید با اندکی خم شدن به سمت وی، بدن خود را به ایشان نزدیکتر نمایید. در هنگامی که با شوخ‌طبعی فرد مقابل مواجه می‌شوید با لبخندی ملایم، بدن خود را رها کرده و کمی به سمت پشت متمایل شوید.

اهمیت زبان بدن در مصاحبه شغلی | حالت دستها

حالت دستها با نحوه نشستن در مصاحبه، ارتباطی نزدیکی دارد. برای مثال، دستهای بسته، نشان‌دهنده عدم جذاب بودن صحبت و مشت کردن انگشتها، به نوعی حالت تهاجمی و اعتراضی دارد. توصیه میشود با دستهای باز در مقابل شخص مصاحبه کننده بنشینید. قرار گرفتن کف دستها به سمت بالا به نوعی صداقت را القا می‌کند. همچنین قرارگرفتن در حالت دست به سینه هم میتواند حالت قابل قبولی را به شما دهد. البته باید دست به سینه بودن شما بیش از حد سفت و محکم نباشد. بالاتر گرفتن دستها تا برابر سینه ها نیز میتواند حالت تاکید و قبول کردن مطالب را برساند. در هرحال به عنوان یک اصل، در هر مذاکره‌ای باید دست‌ها از چشم مخاطب پنهان نباشد.

منون خواهیم بود اگر سوالات و نظرات خود را در بخش دیدگاه ها (پایین صفحه) با ما در میان بگذارید.

 

نویسنده: مجید شاه محمدی

 

سایر مقالات ارتقا در باب نحوه مصاحبه شغلی:

 

شغل خوب چگونه شغلی است؟

چگونه عملکرد خوب در یک مصاحبه شغلی داشته باشیم؟

 

اردیبهشت ۱۵, ۱۳۹۹

۰ پاسخ به "اهمیت زبان بدن در مصاحبه شغلی | آداب معاشرت و طرز نشستن در مصاحبه کاری"

ارسال یک پیام

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

4 × چهار =

کلیه حقوق این سایت برای آکادمی ارتقا محفوظ است.