• ورود
  • هیچ محصولی در سبد خرید نیست.

ارتباط چشمی موثر | هرآنچه از روانشناسی ارتباط چشمی باید بدانیم

مدت زمان تخمینی برای مطالعه این مقاله ی تخصصی، ۱۰ دقیقه می باشد.

 

ارتباط چشمی، بر اساس منابع علمی، حدود ۵۰ درصد از زبان‌بدن را شامل می شود. ارتباط چشمی موثر می‌تواند به ما در ایجاد یک رابطه ی موفق کمک شایانی کند. درمقابل، اگر در برقراری ارتباط چشمی موثر، موفق نباشیم شانس‌مان برای برقراری ارتباط با کیفیت بالا به شدت کاهش می یابد. خوشبختانه ارتباط چشمی موثر، مهارتی اکتسابی است که با مطالعه و تمرین میتوان به آن دست یافت. در این مقاله به بررسی موثرترین راهکارهای تقویت ارتباط چشمی و روانشناسی ارتباط چشمی پرداخته می‌شود. همچنین بعضی از اشتباهات مهلک در برقراری ارتباط چشمی بررسی می‌گردد. این اشتباهات، گاه، بعلت ترجمه صرف منابع لاتین و عدم درک صحیح تاثیر فرهنگ بر نحوه برقراری ارتباط چشمی بوجود می‌آید. پس از خواندن این مقاله شما قادر خواهید بود هر گونه مشکل در برقراری ارتباط چشمی موثر را به موثرترین و آسان‌ترین شکل ممکن رفع نمایید.

باهم در ارتقا باشیم…

تقویت ارتباط چشمی موثر

وقتی صحبت از ارتباط چشمی موثر به میان می‌آید اولین نکته، صرفا نگاه‌کردن به چشمان شخص مقابل است. اما این همه داستان نیست. از آنجایی که واکنش‌های چشم به محرک‌های بیرونی مانند غم، شادی، تعجب و… عموما غیر ارادی است، لذا ارتباط چشمی واکنش طبیعی و غریضی به حساب می‌آید. همه ما قبول داریم که می‌توان احساسات را با نگاه منتقل و دریافت کرد. ارتباط چشمی موثر با توجه به شرایط مختلف می‌تواند متفاوت باشد. برای مثال نوع ارتباط چشمی با دختر یا ارتباط چشمی با مردان در یک جمع دو یا چند نفره با ارتباط چشمی در هنگام ارائه چندصد نفره کاملا متفاوت است. در ادامه به تکنیک‌های لازم برای تقویت ارتباط چشمی موثر، متناسب با هر موقعیت می‌پردازیم.

ارتباط چشمی عاشقانه

در ارتباط چشمی عاشقانه، شما نگاه خود را مستقیما به چشمان طرف مقابل می‌دوزید. مانند اینکه چشمان شخص مقابل را دروازه‌ای برای ورود به قلب معشوقتان می‌دانید. اگر شما عمیقا به طرف مقابل علاقه داشته باشید، مردمک چشمانتان گشادتر و پلک‌هایتان اندکی سنگین می‌گردد. در این حالت اصطلاحا چشمان یکدیگر  را خمار خواهید دید! ارتباط چشمی عاشقانه قوی‌ترین و پراحساس‌ترین نوع ارتباط در بین انواع ارتباط چشمی است. به طور خلاصه، برای اینکه بخواهید به این نوع نگاه خود عمق ببخشید، احساسات خود را آزاد کرده و سعی کنید خود را محو در چشمان شخص مقابلتان کنید.

ارتباط چشمی موثر برای جلسات دونفره

مطالعات بسیار زیادی برای ارتباط چشمی دونفره انجام شده است. در این بین، موثرترین و آسان‌ترین روش؛ حرکت چشم بر روی راس‌های یک مثلث فرضی است. به این ترتیب که شما یک مثلث را بین چشمها و دهان شخص مقابل فرض می‌کنید (فلش های قرمز در عکس ذیل). ترجیحا تمرکز خود را روی چشمی سمت راست قرار دهید. بعد نگاه خود را به سمت چشم چپ و سپس دهان و لب‌های مخاطب خود اختصاص دهید. توصیه شده‌است که بیش از نیمی از تمرکز شما بر روی چشم راست، سی درصد بر روی چشم چپ و حدود بیست درصد بر روی دهان مخاطب باشد. این نوع نگاه، نشان‌دهنده اهمیت‌دادن شما به مخاطب و دربردارنده این پیام است که شما و شخص مقابل در یک جایگاه قرار دارید و از ارزش و اهمیت یکسانی برخوردارید.

در هر ۱۰ دقیقه، خصوصا در صورتی که شما صمیمیت زیادی با فرد مقابل ندارید، نگاه خود را بدزدید. دزدیدن نگاه به این معنا است که نگاه خود را متمرکز نقطه‌ای به جز خود شخص نمایید. این کار را می‌توانید با مکث چند ثانیه‌ای و نگاه به گوشه اتاق- گو اینکه در حال یادآوری چیزی هستید- انجام دهید.

روانشناسی ارتباط چشمی

در صورتی که شما تمایل دارید خودتان را بالاتر از فرد مقابل ببینید راس سوم مثلث فرضی را بجای دهان، به پیشانی فرد ببرید (فلش های آبی در عکس ذیل). این نوع نگاه، القا کننده نوعی تحکم شما است. شما با این ارتباط چشمی، اظهار می‌دارید که من دربرابر شما قدرت بیشتری دارم! طبیعتا در صورتی که جایگاه شخص مقابل بالاتر از شما باشد، این گونه ارتباط چشمی، حکم یک اشتباه مهلک را بازی خواهد کرد.

در شرایطی که میخواهید با ارتباط چشمی، موضع ضعف خود را بپذیرید، راس سوم مثلث فرضی را بجای دهان، بر روی سینه و گردن شخص قرار دهید (فلش های زرد در عکس ذیل). این نوع نگاه بیان‌کننده این موضوع است که من قبول دارم شما در سطح بالاتری از من قرار دارید. مشکل در برقراری ارتباط چشمی با رعایت این سه حالت ساده اما موثر، تا حد زیادی رفع می‌گردد.

ارتباط چشمی موثر | تقویت ارتباط چشمی | ارتباط چشمی با دختر

 

تقویت ارتباط چشمی موثر در یک ارایه

همچنان‌که ارتباط چشمی موثر در یک ارتباط دونفره می‌تواند کیفیت ارتباط را بسیار بالا ببرد؛ این موضوع در سخنرانی برای جمعیت زیاد نیز حائز اهمیت می‌باشد. برای این موضوع باید به دونکته اساسی توجه کنید.

اول اینکه سعی کنید در دقایق ابتدایی سخنرانی، چندین چهره شاد و مثبت، که به صحبتهای شما، به خوبی پاسخ می‌دهند پیدا کنید. در گام بعدی، عموم تمرکز خود را بر روی این چهره‌ها بگذارید. نکته دوم این است که نگاه شما نباید معطوف به بخشی از سالن باشد. برای این منظور میتوانید یک حالت زیگزاگی w را در نظر بگیرید. با این الگو و به شکلی نامحسوس می‌توانید به خوبی نگاه خود را بین تمامی جمعیت در حرکت نگه دارید. با هرنگاه به چهره‌ هر فردی، لبخندی خاص را با اندکی تامل به مخاطب خود هدیه دهید. سعی نمایید که با نوعی اکراه ارتباط چشمی خود را از مخاطبی قطع و سمت به مخاطب دیگر ببرید.

برای اطلاعات بیشتر جهت داشتن ارائه خوب توصیه می‌کنم مقاله کامل ” چگونه ارائه خوبی داشته باشیم | هرآنچه برای یک ارائه موفق نیاز دارید!” را در سایت ارتقا مطالعه بفرمایید.

مشکل در ارتباط چشمی موثر؛ چه زمانی ارتباط چشمی برقرار نکنیم؟

در صورتی که اشتباهی مرتکب شده‌اید، یا میخواهید از فردی عذرخواهی کنید باید سطح برقراری ارتباط چشمی خود را کاهش دهید. چراکه در غیر این صورت، ممکن است به نوعی پررویی متهم شوید.

اگر شما با افرادی که با فرهنگ شرق آسیا خو گرفته‌اند درحال ارتباط هستید، باید سطح ارتباط چشمی خود را پایین آورید. برخلاف این موضوع در کشورهای غربی و اروپایی، عدم برقراری ارتباط چشمی مستقیم به نوعی کم‌اهمیتی تلقی می‌گردد.

در شرایطی که شما برای بار اول میخواهید با فردی غریبه ارتباط چشمی برقرار کنید باید به دقت واکنش‌های وی را بررسی کنید. در فرهنگ ما خصوصا هنگام برقراری ارتباط دو جنس مخالف، سطح ارتباط چشمی موثر کاهش پیدا می‌کند. توجه داشته باشید در صورتی که حس‌کردید مخاطب شما از برقراری ارتباط چشمی مستمر ناراضی است، بهتر است سطح آن‌را کاهش دهید. درست است که در فرهنگ غربی زل زدن به جنس مخالف نهایت لطف و علاقه را می‌رساند اما در فرهنگ ایرانی، این حرکت در ابتدای شکل‌گیری یک رابطه، امری ناشایست و مذموم تلقی می‌گردد. نکته مهم اینجاست که در هر شرایطی نباید ارتباط چشمی به شکل کامل، در طول ارتباط قطع گردد.

 

نویسنده: مجید شاه محمدی

 

 

سایر مقالات ارتقا:

 

کمال گرایی یا کمال طلبی چیست؟ آیا من فرد کمال طلبی هستم؟

قانون ABC در برنامه ریزی فردی

تحلیل سوات یا SWOT چیست؟ تحلیل SWOT به چه صورتی انجام میگردد؟

مهر ۹, ۱۳۹۷

۰ پاسخ به "ارتباط چشمی موثر | هرآنچه از روانشناسی ارتباط چشمی باید بدانیم"

ارسال یک پیام

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

کلیه حقوق این سایت برای آکادمی ارتقا محفوظ است.