• ورود
  • هیچ محصولی در سبد خرید نیست.

شش نکته اساسی که باید قبل از مصاحبه شغلی بدانید!

ارتقا | مدت زمان تخمینی برای مطالعه این مقاله ی تخصصی از سری مصاحبه شغلی، ۲.۵ دقیقه می باشد.

آمادگی برای مصاحبه شغلی | این مقاله به ارائه ی شش نکته ی ظاهراً بدیهی اما بسیار تاثیر گذار می پردازد که در بسیاری از مواقع توسط مصاحبه شوندگان بطور سهل انگارانه ای رعایت نمی گردند. در ادامه ی این مقاله با ما در ارتقا باشید…

مهمترین نکته قبل از مصاحبه شغلی

یک روز قبل از جلسه مصاحبه شغلی، حتما به ساختمان جلسه رفته و آنجا را از نزدیک شناسایی نمایید. مسیر مناسب را پیدا کنید و زمان تقریبی برای رسیدن به آنجا را برآورد نمایید. هرگز در روز مصاحبه شغلی با معده خالی حاضر نشوید. پایین آمدن قند خون، عملکرد ذهنی شما را پایین می‌آورد. همچنین از مصرف غذاهای سنگین خودداری نمایید. توجه داشته باشید استفاده از نوشیدنیهای گازدار تا یک ساعت پیش از جلسه مصاحبه استخدامی، ممکن است شما را آزار دهد.

تغذیه نامناسب قبل از مصاحبه شغلی

ناگفته پیداست که دوغ و یا داروهایی که خواب آور است، باعث خواهد شد شادابی همیشگی را نداشته باشید. همچنین فراموش نکنید که در جلساتی که تاحدی استرس‌زا میباشند، نباید از مایعات زیاد استفاده کرد! از خوردن پیاز، سیر، ترشی و امثال آن که باعث میشود دهان شما بدبو شود، پرهیز نمایید. حتما پیش از خارج شدن از منزل مسواک بزنید.

تهیه رزومه قبل از مصاحبه شغلی

چندین نسخه از رزومه خودتان تهیه و همراه خود در مصاحبه شغلی داشته باشید. اگر کارت ویزیت دارید، کارت ویزیت را هم در صورتی که احساس کردید نیاز است، بعد از سوال کردن به مصاحبه‌گران تحویل دهید. بهتر است چندین معرف علمی و غیرعلمی در رزومه خود داشته و یک روز قبلتر سعی کنید آنها را در جریان اینکه به عنوان معرف در رزومه آورده‌اید، قرار دهید.

زمان مناسب حضور در محل، قبل از مصاحبه شغلی

در روز مصاحبه حتما نیم ساعت زودتر به محل برسید، اما وارد اتاق یا ساختمان مورد نظر نشوید. دیر آمدن به محل مصاحبه هیچ گونه توجیهی ندارد. بهتر است اگر به هردلیلی دیرتر میرسید، چند دقیقه قبل از قرار ملاقات، تماس گرفته و ضمن عذرخواهی، اعلام نمایید که در زمان مقرر در جلسه نخواهید بود. به آنها حق بدهید اگر شانس مجددی به شما ندهند. هرگز طرف مقابل را منتظر نگذارید، چرا که ممکن است حق چندین نفر ضایع شود.

رفتارهای مناسبِ قبل از مصاحبه شغلی

شدیداً توصیه میکنم زودتر از ده دقیقه، وارد محل جلسه نشوید. میتوانید در محوطه اطراف ساختمان باشید، اما داخل ساختمان نگردید. فراموش نکنید که گاهی اوقات انتخاب در خارج از اتاق مصاحبه شغلی اتفاق می‌افتد. حتما رفتاری محترمانه با منشی و سرایدار داشته باشید. سعی کنید در جایی بنشینید و یا منتظر بمانید که خود میزبان به شما پیشنهاد دهد.

خانم ها قبل از جلسه مصاحبه شغلی بدانند!

گاهی بعضی از خانمها ترجیح میدهند همراه با شوهر، برادر یا پدر خود به جلسه مصاحبه شغلی بروند. این کار هرچند ظاهرا ایرادی ندارد، اما میتواند جنبه و امتیاز منفی همراه داشته باشد. تعدادی از مشاوران به من تعریف کرده‌اند که در مواردی همراه شخص در طول مصاحبه شغلی اقدام به دادن جوابهایی کرده است که از مصاحبه شونده پرسیده شده! توجه داشته باشید چنین رفتاری تنها دربردارنده این پیام است که شما در زندگی شخصی، از استقلال برخوردار نیستید و قطعا نمیتوانید به عنوان نیروی کاری مفید در اختیار شرکت باشید.

میتوانید چند روز قبل، از همسر یا پدر خود بخواهید در مورد آن شرکت تحقیق نمایند. اگر واقعا  عدم اعتمادتان به صاحب کار تا حدی است که حتی برای مصاحبه شغلی هم نمیتوانید به آنجا مراجعه کنید، بهتر است قید کار در آن شرکت را بزنید. همچنین بعد از قبول شدن در مصاحبه هم عموما هر شرکتی اجازه میدهد خانواده کارمند برای یکبار از محیط شرکت بازدید کرده تا خیالشان از این نظر آسوده باشد.

منون خواهیم بود اگر سوالات و نظرات خود را در بخش دیدگاه ها (پایین صفحه) با ما در میان بگذارید.

نویسنده: رسول دانیال زاده

 

سایر مقالات ارتقا در باب نحوه مصاحبه شغلی:

شغل خوب چگونه شغلی است؟

چگونه عملکرد خوب در یک مصاحبه شغلی داشته باشیم؟

 

مرداد ۴, ۱۴۰۲

۰ پاسخ به "شش نکته اساسی که باید قبل از مصاحبه شغلی بدانید!"

ارسال یک پیام

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

کلیه حقوق این سایت برای آکادمی ارتقا محفوظ است.